Blog

Paulina i Natalia Przybysz – muzyczna historia dwóch sióstr

Asia Tarasińska
Są artyści, dla których słowa „rodzinna tradycja” nabierają głębszego znaczenia. Do takich twórców należą m.in. Wojtek i Piotr Cugowski, Patrycja i Grzegorz Markowscy, Beata Kozidrak i jej córka Katarzyna Pietras, bracia Golec, Krystian i Wiesław Ochman czy Fisz i Emade. I oczywiście siostry Przybysz. Muzycy czerpią siłę z rodzinnych relacji i talentów. Dzisiaj poznajcie muzyczną historię dwóch sióstr – Pauliny i Natalii Przybysz!

Zespół Sistars – muzyczna rodzina na dwa głosy

Rok 2001 był jednym z wielu przełomowych momentów na polskim rynku muzycznym. Wtedy właśnie pojawił się zespół Sistars. Jak czytamy w jednym z opisów pierwszej płyty zespołu:

„Natalię i Paulinę Przybysz z Bartkiem Królikiem i Markiem Piotrowskim połączyła warszawska szkoła muzyczna przy ulicy Bednarskiej oraz zamiłowanie do soulu i R’N’B. Takiej muzyki nie grał wtedy nikt w Polsce, a oni na przekór wszystkiemu i wszystkim postawili na swoim”.

Zespół wydał razem trzy płyty – „Siła sióstr”, „EP” i „A.E.I.O.U.”. Pierwszy album ukazał się w 2003 roku i szybko zyskał popularność. Największymi hitami z tego krążka stały się piosenki „Synu” oraz „Spadaj”. Jednak dopiero na drugiej płycie pojawił się najbardziej znany utwór Sistars, czyli „Sutra”. Do dzisiaj każdy umie zanucić choćby te kilka słów – „jeżeli jutra nie ma, ja nie przestaję śpiewać”.

Zespół rozwiązano w 2006 roku przy wspólnym porozumieniu jego twórców. Po wielu pytaniach fanów na krótko reaktywowano Sistars. Jednak okazało się, że było to spotkanie wielkich indywidualności artystycznych i każdy czuje się lepiej w swojej muzyce. Chociaż Natalia Przybysz stwierdziła w jednym z wywiadów, iż opowiadają z Pauliną o tych samych rzeczach, ale swoim językiem.

Po dwudziestu latach od założenia zespołu został ogłoszony ciekawy konkurs. Zadaniem było przygotowanie własnej interpretacji utworu „Synu” z płyty „Siła sióstr”. Z blisko stu remiksów wybrano trzy – Marcina Zimmera, Wojtka Barchańskiego „Moongoose” oraz duetu Bedeesem. Efekty rearanżacji możecie znaleźć na stronie jazzsoul.pl.

Chociaż zespół Sistars już nie istnieje siostry Przybysz pojawiają się razem w różnych projektach muzycznych. Zaśpiewały wspólnie „Romanca Cherubina” na MTV Unplugged z Krzysztofem Zalewskim. W oryginale ten utwór wykonywali Wanda Warska, Czesław Niemen i Andrzej Kurylewicz. Obie artystki zaśpiewały również w coverze „Miłość rośnie wokół nas”. W tej adaptacji utworu z filmu „Król lew” pojawiły się też głosy Krzysztofa Zalewskiego, Meli Koteluk oraz Vito Bambino.

Paulina „Pinnawela” Przybysz - zespół, płyty

Paulina Przybysz po rozwiązaniu zespołu Sistars przyjęła pseudonim Pinnawela. Dzisiaj częściej posługuje się swoim nazwiskiem. Wydała dotąd 4 płyty. Album „Odwilż”, który miał swoją premierę w 2020 roku powstawał podobno w pięknych okolicznościach przyrody w małej pracowni w lesie.

Artystka dobrze rapuje, o czym możecie się przekonać słuchając chociażby utworu „Dzielne kobiety”. Chętnie podejmuje współpracę z różnymi artystami i bierze udział w ciekawych projektach. Nowe życie nadała piosence „Trzeba było zostać dresiarą” w Albo Inaczej. Jej głos możecie również usłyszeć w piosence „Nie bój się chcieć” z filmu animowanego „Zwierzogród”.

W 2012 roku wraz z innymi muzykami założyła zespół Rita Pax. Gdy artystka została zaproszona na 10. Edycję Męskiego Grania wzięła ich ze sobą. Rita Pax zwróciła się wtedy w stronę zespołu Breakout. Idealne wyczucie czasu, bo świętowano wówczas 50. rocznicę wydania pierwszej płyty zespołu. Nową aranżację zyskały takie kawałki jak „Gdybyś kochał, hej!” czy „Poszłabym za Tobą”, który ma w swoim repertuarze także Ania Rusowicz.

Natalia Przybysz - albumy solowe

Natalia Przybysz, której głosu nie da się zastąpić, jest również kompozytorką i autorką tekstów. Bliskie są jej takie gatunki muzyczne jak: blues, jazz, funk i soul. Wydała dotąd trzy autorskie płyty solowe: „Prąd”, „Światło nocne” oraz „Jak malować ogień”. Ceni twórczość wielkich artystek. W 2011 roku postanowiła uczcić 50. rocznicę debiutu Janis Joplin. Rezultatem był koncert „Kozmic blues”. Ze względu na zainteresowanie i reakcję fanów występ przekształcił się w trasę koncertową, a następnie w album o tym samym tytule.

Nowa płyta artystki „Zaczynam się od miłości” powstała ze spotkania z „niezaśpiewanymi” dotąd tekstami Kory i Kamilem Sipowiczem, spadkobiercą Olgi Jackowskiej. Na krążku znajdziecie także autorskie utwory Natalii Przybysz inspirowane pracą artystyczną wokalistki Maanamu. Piosenkarka nagrała również „Manifest Kory 27.11.2012”, który podkreśla jak ważna jest wolność. Jeśli chcecie wczuć się w klimat nowej płyty Natalii Przybysz zobaczcie teledysk do utworu „Jest miłość”. Występuje w nim m.in. Maria Dębska. Artystka tak wspomina pracę przy albumie:

„To wielka odpowiedzialność wziąć na warsztat teksty Kory”.

Rita Pax i Paulina Przybysz z utworami grupy Breakout

W ubiegłym roku widzowie mogli poczuć niesamowitą energię Pauliny Przybysz i zespołu Rita Pax podczas koncertów Tribute to Breakout. Muzyka grana na żywo jest zawsze dobrym wyborem. Artyści mogą Was zaskoczyć dodatkowym refrenem, niepowtarzalną solówką, nową piosenką lub oryginalną aranżacją starego hitu. Co planuje Paulina Przybysz z zespołem w 2023? Obserwujcie nas, a na pewno dowiecie się o tym jako pierwsi!

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.