Blog

„Chłopi” zdobywają pierwsze nagrody. Film na miarę Oscara?

Weronika Horoszczuk-Jacyna
Jak wybitny młodopolski pisarz wyobrażał sobie dzieło swojego życia sto lat później? Czy w ogóle zastanawiał się, jakiego znaczenia dla polskiej i ogólnoświatowej kultury nabiorą „Chłopi”? Potrzebny był niemal cały wiek, by narodowa epopeja Władysława Reymonta nabrała zupełnie nowej jakości. Obrazy, które niegdyś rozpalały wyobraźnię mieszczaństwa zalanego falą chłopomanii, dzisiaj swoje miejsce odnajdują na srebrnym ekranie. Współczesna technologia pozwala na coraz wierniejsze odwzorowanie naturalistycznych scen z chłopskiego życia. Za sprawą tego, przed czym uciekali niegdyś mieszkańcy wielkich miast, powieść po raz kolejny cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Malowany film „Chłopi”, wyprodukowany za pomocą tej samej techniki co „Twój Vincent”, doczekał się już wielu pozytywnych recenzji. A oficjalna polska premiera dopiero przed nami.

Film „Chłopi” 2023 – recenzje, reżyseria, produkcja

„Chłopów” zdecydowanie nazwać można nieprzeciętnym dziełem kinematografii ostatnich lat. Czym wyróżnia się na tle innych produkcji? Pierwsze recenzje wskazują na jego wyjątkowy charakter, innowacyjność, wybitną grę aktorską, doskonale poprowadzoną, epicką fabułę. Po światowej premierze na festiwalu w Toronto ekranizacja otrzymała owacje na stojąco.

chłopi film 2023

Nie da się uniknąć stawiania „Chłopów” obok historii o Vincencie van Goghu z 2017 roku. Film „Twój Vincent” również zrealizowany został metodą malarskiej animacji. Za scenariusz i reżyserię odpowiadają ci sami twórcy. Podczas porównywania do siebie tych dwóch dzieł, niemal cały splendor przypada najnowszej ekranizacji „Chłopów”. Ikoniczne sceny z życia wiejskiej społeczności mają w sobie niebywałą dynamikę, i to właśnie twórcom udało się w sposób fenomenalny uchwycić. Dzikość i słowiańskość to elementy, które sprawiają, że poszczególne sceny żyją, a wraz z nimi zaangażowana publiczność. Zdaje się, że fenomen nowej produkcji sopockiego studia filmowego BreakThru Films z Seanem Bobbittem na czele, wynika z jeszcze jednej rzeczy. Twórcy „Chłopów” zdołali uchwycić kwintesencję życia, które jeszcze nie tak dawno prowadziło wielu naszych przodków. Uśpione, przytłoczone nieustannym postępem i pośpiechem namiętności, znajdują ujście w genialnie obudowanej historii o sile przywiązania do tradycji, lokalnej społeczności i panujących w jej obrębie zasad oraz ich ciemnej strony.

Wykorzystane w „Chłopach” obrazy to dzieła zarówno tych bardziej, jak i tych mniej znanych malarzy. Obok „Babiego lata” Chełmońskiego pojawiają się sceny, które zostaną rozpoznane przez wyjątkowo uważnych i spostrzegawczych widzów.

DK Welchman i Hugh Welchman, odpowiedzialni za scenariusz i reżyserię filmu, zbierają pochwały z niemal każdej strony. Ich dzieło docenili nie tylko krytycy, ale również publiczność, dla której często istotniejszą rolę od technicznej poprawności odgrywają emocje towarzyszące im po wyjściu z sali kinowej.

Czy mamy zatem do czynienia z dziełem wybitnym i kompletnym? Czy „Chłopi” są filmem godnym Oscara? Pomimo pojawiających się deklaracji o mistrzowskim kunszcie jego twórców i aktorów, na takie wnioski musimy jeszcze trochę poczekać. W jednej kwestii jest ono niezwykle podobne do swojego pierwowzoru. Proces twórczy filmu wymagał 200 tys. godzin pracy, a powieść pisana była przez Reymonta kilka lat. I to dwukrotnie, gdyż z pierwotnej, niebotycznie obszernej wersji, autor nie był dostatecznie zadowolony i postanowił ją spalić…

„Chłopi” – obsada aktorska najnowszej ekranizacji

Atutem ekranizacji są aktorzy z ogromnym doświadczeniem, zarówno filmowym, jak i teatralnym. W filmie występują m.in. Mirosław Baka (Maciej Boryna), Ewa Kasprzyk (Dominikowa), Robert Gulaczyk (Antek), Andrzej Konopka (wójt), Sonia Bohosiewicz (wójtowa), Małgorzata Kożuchowska (organiścina), Maciej Musiał (Jaś), Cezary Łukaszewicz (Michał, zięć Boryny), Dorota Stalińska (Jagustynka) oraz, jako najpiękniejsza dziewczyna w Lipcach, Kamila Urzędowska (Jagna).

chłopi film 2023

Muzyka w filmie „Chłopi”. L.U.C. wraca do korzeni

Muzyka skomponowana do filmu „Chłopi” ma niebagatelny wpływ na tak wczesny sukces dzieła. Za fenomenalną oprawę muzyczną „Chłopów” odpowiada Łukasz L.U.C. Rostkowski, znany ze swojej solowej twórczości oraz rapowych projektów. Jest historykiem związanym z Wrocławiem, producentem muzycznym, reżyserem teledysków, beatbokserem, założycielem grupy Kanał Audytywny. Tworzy kolektyw muzyków, pod nazwą Rebel Babel Film Orchestra. Współpracował z wieloma artystami polskiej sceny, takimi jak Motion Trio, Tulia, Tomasz Kot, Anna Dereszowska, Magdalena Kumorek, Sarsa, Gutek, Patrycja Markowska, Grzegorz Markowski, Laboratorium Pieśni, Ania Rusowicz, Maria Peszek, Krystyna Prońko i wielu innych.

L.U.C. wraz z przodującymi w muzyce folkowej i etnicznej artystami (Tęgie Chłopy, T. Etno, Laboratorium Pieśni, Maria Pomianowska) wyczarował niepowtarzalny klimat granej i śpiewanej na żywo muzyki ludowej. Część nagrań zrealizowana została w skansenie, a ściślej, w chłopskiej, drewnianej chacie. Surowe brzmienie uzyskane dzięki nagraniom terenowym wzbogaciło materiał powstały w studio. Łukasz Rostkowski nie sięgnął tym razem do wypracowanej przez lata formuły łącznia różnych stylów i gatunków muzycznych. Nie usłyszymy wstawek elektronicznych, tylko muzykę instrumentalną i tradycyjny śpiew.

„Chłopi” – nagrody, wyróżnienia

Jeszcze przed oficjalną polską premierą, „Chłopi” otrzymali pierwsze nagrody i wyróżnienia. 23 września 2023 roku odbyła się 48. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film znalazł się wśród konkursowej szesnastki i zdobył dwie nagrody indywidualne: Nagrodę specjalną dla reżyserów za unikalną formę filmową oraz Nagrodę Publiczności. Na najwyższych pozycjach uplasowały się tytuły „Kos” (Wielka Nagroda „Złote Lwy”) oraz „Imago” (Nagroda „Srebrne Lwy”).

Film „Chłopi” – polska premiera kinowa jesienią 2023

Światowa premiera filmu „Chłopi” odbyła się 9 września na festiwalu w Toronto. W polskich kinach będziemy mogli go obejrzeć od 13 października 2023 roku. Twórcy mieli bardzo wysoko postawioną poprzeczkę. Czy udało im się ją przeskoczyć? Według pierwszych recenzji zrobili to bez problemu, co więcej, ustawili poprzeczkę o wiele wyżej. Nic więc dziwnego, że widzowie pójdą do kin z określonymi oczekiwaniami. Już niedługo będziemy mogli sami ocenić jedną z najgłośniejszych polskich produkcji 2023 roku!

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.