Blog

Jubileuszowe koncerty Raz Dwa Trzy. Czy znasz historię zespołu?

Anna Stankiewicz-Sztybel
Są wyjątkowi, uwielbiani przez słuchaczy bez względu na wiek, trafiają w sedno i potrafią uchwycić chwilę. Zespół Raz Dwa Trzy od 30 lat zachwyca publiczność swoją wrażliwością, anegdotami z życia i nieustającym poczuciem humoru. Chcecie usłyszeć ich na żywo? Zobaczcie, gdzie grają tego lata.

„Oczy tej małej”, „Trudno nie wierzyć w nic” czy „Jutro możemy być szczęśliwi” – to tylko kilka największych hitów zespołu Raz Dwa Trzy. Przez ostatnie dekady artyści stworzyli wiele niezapomnianych utworów. 30 wspólnych lat na scenie muzycy będą świętować w tym roku, koncertując w całej Polsce. Na ich trasie pojawią się Chełm, Płock, Ostróda, Częstochowa, Szczecin, Piła, Zielona Góra i Gliwice. Nie zabraknie również koncertu w miejscu, w którym wszystko się zaczęło – w Zielonej Górze.

„Mimo wszystko” i „Lepsza połowa” Adama Nowaka

Tuż przed ogłoszeniem lockdownu związanym z epidemią koronawirusa Adam Nowak wystąpił w familijnym serialu komediowym „Lepsza połowa”, który był emitowany w TVP. Artysta napisał słowa piosenki o tym samym tytule co serial i wykonał ją w finałowym odcinku. Zagrał tam siebie – znanego muzyka będącego w trasie koncertowej. Chwilę później udzielił wywiadu dla portalu Wirtualna Polska i opowiadał w nim o czasie zawieszenia koncertów.

Przez dwa tygodnie nie robiłem nic zawodowo. Miałem wakacje, bo byłem po intensywnych koncertach – mówił Adam Nowak.

– Potem zadzwonił Mateusz Pospieszalski, że skomponował piosenkę do słów Wojtka Młynarskiego dla Anny Dymnej i jej fundacji Mimo Wszystko. Poprosił, żebym dograł swój głos do całej rzeszy innych wykonawców.

Premiera teledysku „Pozwól nadziei kwitnąć listkom, mimo wszystko” odbyła się 1 maja. Nowak w ostatnich tygodniach wziął również udział w akcji Polsatu „Wszystko będzie dobrze” i TVN #koncertdlabohaterów. Zespół Raz Dwa Trzy dołączył także do społeczności #otwieramykoncerty, która m.in. prosi rząd o czynny udział przy opracowywaniu procedur bezpiecznego uczestnictwa publiczności w wydarzeniach artystycznych.

Zielona Góra i początki Raz Dwa Trzy

A cała historia zespołu Raz Dwa Trzy rozpoczęła się dokładnie w 1990 roku, czyli 30 lat temu, na korytarzu akademika w Zielonej Górze. To tam członkowie zespołu zagrali ze sobą po raz pierwszy. W trzy miesiące po powstaniu Raz Dwa Trzy z Adam Nowakiem na czele wygrał 26. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie.

Przez kilka następnych lat panowie regularnie wydawali płyty i komponowali piosenki, które znajdowały się na pierwszych miejscach radiowych list przebojów. W 2003 roku płyta „Trudno nie wierzyć w nic” otrzymała miano albumu roku muzyki alternatywnej i zgarnęła nagrodę Fryderyki. W tym samym roku Raz Dwa Trzy otrzymało również nagrody w kategoriach grupa roku, autoa roku i produkcja muzycznej roku.

alt text

Raz Dwa Trzy interpretuje Agnieszkę Osiecką i Wojciecha Młynarskiego

Od początku zespół Raz Dwa Trzy trzyma się z dala od blasku fleszy. Ich znakiem rozpoznawczym pozostaje mistrzowskie połączenie niebanalnego talentu literackiego Adama Nowaka z prawdziwą muzyczną finezją jego kolegów. Charakterystyczny styl zespołu to nie tylko tworzenie własnych tekstów, ale również interpretacja tekstów mistrzów – Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego.

Koncert z piosenkami Agnieszki Osieckiej zrealizowaliśmy na zamówienie Polskiego Radia. Dopiero potem powstała płyta z jego zapisem, która rozeszła się w ponad 100 tysiącach – opowiadał Rzeczpospolitej Adam Nowak.

– Zanim to się stało, Wojciech Młynarski zapytał, czy nie zaaranżowalibyśmy na nowo jego piosenek. Nie mieliśmy czasu, byliśmy zajęci autorską płytą „Trudno nie wierzyć w nic”. Pomysł powrócił w związku z Festiwalem Piosenki Aktorskiej. Młynarskiemu się nie odmawia.

Wyjątkowe koncerty Raz Dwa Trzy

Na koniec należy dodać, że Raz Dwa Trzy największą sławę zdobyli dzięki swoim koncertom, podczas których można nawiązać z muzykami prawdziwą więź. Występy zespołu to nie tylko muzyka, ale także duża dawka opowieści z życia zespołu i słów podtrzymujących na duchu. Jedno jest pewne – po koncercie Raz Dwa Trzy przekonamy się, że „I tak warto żyć”, bo „Pod niebem pełnym cudów” „Jutro możemy być szczęśliwi”.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.