Blog

Kłamstwo i zdrada – jak teatr przekształca smutek w komedię?

Asia Tarasińska
Szok, niedowierzanie, złość, rozczarowanie, smutek – to emocje, które najczęściej towarzyszą zdradzonej osobie. A co czuje osoba, która zdradza? Może to samo? Co ją popchnęło do zdrady? A może zdradzają obie strony? Wszystkie te możliwości i pytania w zabawny sposób pojawiają się na deskach teatru. Aktorzy próbują oswoić temat poprzez śmiech i pokazać, że reakcje na wieść o zdradzie bywają bardzo różne.

Wiesz, że wiem – komedia o niewiernych przyjaciołach

Giovanni Castellanos, reżyser spektaklu „Wiesz, że wiem” zadaje widzom ze sceny pytanie o szczerość. Czy jesteś szczery wobec swoich przyjaciół? Czy wiedzą, co naprawdę o nich myślisz? To przecież bardzo ważne w relacji ze znajomymi! Bohaterowie spektaklu szczerość nie potrafili się zdobyć. Kłamstwa, intrygi i zemsta – tym kierują się postaci. Kolacja w domu zamienia się w nieprzyjemną rozmowę, bo… intryga wcale nie była doskonała! Oni wiedzą. A o czym?

Wielu widzów widziało już „Wiesz, że wiem”. Reakcje mówią same za siebie – zachwyt, wspaniale spędzony wieczór, doskonała obsada aktorska. To trzeba zobaczyć!

Dobrze się kłamie – czy mógłbyś być zupełnie szczery wśród przyjaciół?

„Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” w reżyserii Paola Genovese to film, który był prawdziwym hitem kinowym. Doczekał się nawet francuskiej i polskiej wersji! Co ciekawe – kinowy hit dorobił się również wersji teatralnej. Spektakl „Dobrze się kłamie” zrealizowało warszawskie Studio Buffo. Bartosz Wierzbięta zaadaptował filmowy scenariusz na warunki sceniczne. Reżyserię wziął na siebie Marcin Hycnar.

alt text

Kolacja ze znajomymi – brzmi znajomo? Kto z nas nie był na dobrym jedzeniu i pogaduchach z przyjaciółmi przy lampce wina. Ale czy kiedykolwiek wydarzyło się podczas spotkania coś, przez co zmieniliście zdanie o osobach siedzących przy tym samym stole?

Bohaterzy spektaklu rozpoczęli ryzykowną grę. Telefony lądują na środku stołu i są tam przez całą kolację. Każdy sms, połączenie, wiadomość e-mail, powiadomienie w mediach społecznościowych są od teraz publiczne. Nawet te najbardziej pikantne. Nic przed nikim się nie ukryje. A Wy – chcielibyście położyć telefon na stół?

Oszuści – miłość i zdrada na teatralnej scenie

Na scenie sześć osób – dwa dojrzałe małżeństwa i młodzi zakochani. Jakie łączą ich relacje? Jedni znudzeni długim stażem związku, poszukujący wrażeń i przygód, inni – właśnie stają przed ważną decyzją i pytaniem, czy chcą spędzić ze sobą życie.

Mowa o spektaklu „Oszuści” z warszawskiego Och-Teatru. Za reżyserię odpowiada sam Jan Englert, znany polski aktor teatralny i filmowy.

alt text

Bohaterowie sprawnie żonglują swoją winą, na boku oficjalnego życia budują nowe kontakty i chwilowe związki. A dlaczego? W komiczny sposób wyjaśnia to bohaterka grana przez Beatę Ścibakównę: „Otóż małżeństwo jest wspaniałą instytucją, ale kiedy je wynaleziono to, przecież ludzie nie żyli tak długo jak teraz”. Co młodzi zakochani zrobią z taką nauką?

Spektakl „Oszuści” w zabawny i jasny sposób próbuje oswoić zdradę i kłamstwa bliskich sobie ludzi. I płynie z tego prosta nauka – może niespodziewana zmiana wcale nie jest taka zła? Jak myślicie?

Bilety do teatru

Teatr w 2021 roku daje nam wiele rozrywkowych możliwości. Lekki humor z morałem – tego nam wszystkim trzeba po długiej przerwie od kultury. Wszystkie trzy spektakle, czyli „Wiesz, ze wiem”, „Dobrze się kłamie” i „Oszuści” zaprezentujemy jesienią 2021 w wielu teatrach w całej Polsce. Na naszej stronie możecie kupić bilety do teatru zarówno na wspomniane wyżej spektakle, jak również na wiele innych. Do zobaczenia na widowni!

alt text

Bilety

19.05.2024
15:30
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie - Sala Widowiskowa Pruszków
19.05.2024
18:15
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie - Sala Widowiskowa Pruszków
07.09.2024
16:00
Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy" sala teatralno-koncertowa "Szekspir" Warszawa
07.09.2024
19:00
Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy" sala teatralno-koncertowa "Szekspir" Warszawa

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.