Blog

Skąd pochodzi zespół Enej?

Anna Stankiewicz-Sztybel
„Dałem Ci kamień z wielkim LOVE, no bo kwiaty szybko schną” – to fragment jednego z wielu hitów olsztyńskiej grupy folk-rockowej Enej. Ten zespół to mieszkanka różnorodna pod względem kulturowym – ma to znakomite odzwierciedlenie w ich muzyce i daje znakomity efekt. Skąd właściwie pochodzi zespół Enej?

Bracia z Enej

Enej został założony w 2002 roku w Olsztynie przez braci Sołoduchów – Pawła i Piotra oraz obecnego menadżera zespołu – Łukasza Kojrysa. Obecnie w skład zespołu wchodzą: Piotr „Lolek” Sołoducha, Mirosław „Mynio” Ortyński, Paweł „Bolek” Sołoducha, Jakub „Czaplay” Czaplejewicz, Łukasz „Długi” Przyborowski, Damian „Pinki” Pińkowski, Kornel Kondrak, Piotr „Panzer” Pankowski. Swoją nazwę grupa zaczerpnęła z literatury, konkretnie z poematu Iwana Kotlarewskiego pod tytułem „Eneida” – główny bohater utworu – wesoły kozak Enej podróżuje po świecie, a jego losy podobne są do losów Eneasza (bohatera mitologii greckiej i rzymskiej). Jednak nie jedynie w nazwie można odnaleźć ukraińskie odniesienia – muzyka, którą tworzy zespół przepełniona jest motywami zaczerpniętymi wprost z ukraińskiego folkloru. Ale nie tylko! Bowiem rodzina braci Sołoduchów ma korzenie ukraińskie, a Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie. 

Pierwsze sukcesy zespołu Enej

Mimo że zespół istnieje od 2002 roku, to swoją właściwą działalność rozpoczął w 2005, kiedy zespół zaczął intensywniej poszukiwać konkretnej stylistyki. W tym celu konieczne było znalezienie nowych instrumentalistów, a co za tym idzie – i nowego brzmienia. W 2006 roku Enej z powodzeniem wziął udział w konkursie festiwalu Union of Rock Węgorzewo 2006, zdobywając nagrodę dziennikarzy. Na festiwalu Fiesta Borealis w Olecku oraz na Kierunek Olsztyn (oba w 2006) zdobyli nagrody publiczności.  17 listopada 2008 roku zespół wydał swój debiutancki krążek zatytułowany „Ulice”.

Przełomem w karierze grupy Enej okazało się zwycięstwo w 2011 roku w programie Must Be The Music – Tylko Muzyka. Wygrana otworzyła zespołowi wiele furtek, a także dała możliwość słuchaczom i słuchaczkom na zapoznanie się z twórczością Eneja (w 2011 roku singiel „Radio Hello” podbił serca odbiorców i odbiorczyń i zdobywał szczyty list przebojów w największych rozgłośniach radiowych w Polsce i na Ukrainie). Od 2011 roku również pojawiają się regularnie na największych festiwalach i koncertach w kraju.

„Skrzydlate ręce”

Zespół Enej ma na swoim koncie wiele singli, które podbiły serca słuchaczek i słuchaczy, a także listy przebojów największych stacji radiowych w Polsce (i nie tylko). Do przebojów, które mimo upływu czasu nadal królują na listach przebojów w radiach, należą m.in. „Radio Hello”, „Tak smakuje życie”, „Lili”, „Symetryczno-Liryczna” czy „Kamień z napisem LOVE” oraz „Skrzydlate ręce”.

Ostatni z wymienionych utworów – „Skrzydlate ręce” został wydany w 2012 roku. Dzięki niemu formacja zdobyła wiele prestiżowych nagród – choćby „Superpremiery”, Eska Music Awards 2012, a także została uznana Przebojem Lata i Przebojem Roku 2012 w plebiscycie RMF FM. A płyta, na której znalazły się „Skrzydlate Ręce”, czyli „Folkhorod”, uzyskał status potrójnej platynowej płyty.

 „Kamień z napisem LOVE”

No właśnie, skoro o dorobku zespołu Enej mowa, to koniecznie należy wspomnieć o innym wielkim hicie zespołu, którym jest „Kamień z napisem LOVE”. Oficjalny teledysk piosenki ma ponad 68 milionów wyświetleń!

Po sukcesie płyty „Folkhorod”, Enej wydał jeszcze „Paparanoję” (z której pochodzi właśnie „Kamień z napisem LOVE”) w 2015 roku, „Kolędy pod wspólnym niebem” w 2018 roku, „A skiela Wy?” w 2020 roku, a także album kompilacyjny „Idealny sen” w tym roku. Na ubiegłoroczny krążek („A skiela Wy?”) składa się 12 pieśni i piosenek ludowych, z terenów Warmii, Mazur, Kurpi, Lubelszczyzny, Podhala i Ukrainy oraz znane w całej Polsce na przestrzeni dziejów, w zupełnie nowych aranżacjach, a także dwie znane kompozycje Eneja w nowej odsłonie. Natomiast tegoroczna płyta jest swoistym podsumowaniem dotychczasowego dorobku grupy. Na liście utworów na krążku znajdują się znane piosenki w nowych kompozycjach, jak również kilka zupełnie nowych kawałków. Cała płyta jest spójna, a z każdej nuty płynie niesamowita energia.

Kolędy w wykonaniu zespołu Enej

Kolędy w wykonaniu zespołu Enej to przeżycie klimatyczne, wręcz magiczne. Grupa odwołuje się do bogatych tradycji – polskich i ukraińskich, łącząc je w spójną całość. Enej poświęcił kolędom i pastorałkom specjalny krążek, który został wydany w 2018 roku przy współpracy z muzycznymi przyjaciółmi. Znajdują się na nim polskie i ukraińskie melodie świąteczne (np. Boh sia razdaje, Gore gwiazda Jezusowi czy Mizerna cicha). Cała płyta jest spotkaniem z fantastycznymi, pełnymi pasji artystami, kultywującymi tradycję.

Bilety na zimowe koncerty 2021

Zespół Enej nadchodzącą zimą wykona swoje unikalne, magiczne kolędy. Bilety na koncerty zespołu znajdziecie w naszym repertuarze.

Komentarze

Mirela
Super masz enej ja jestem waszą fanką mirela grabka

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.