Blog

Kabaret Hrabi i opera w jednym – oto program „Ariaci”

Asia Tarasińska
Eleganckie stroje wyciągane z szafy tylko na święta, długie godziny spędzone w fotelu na widowni, mocny makijaż śpiewaków i tekst utworu, który trudno zrozumieć. Z tym powszechnie kojarzy nam się opera. A gdyby ją odczarować? Wtedy okaże się, że spektakl operowy może być zabawny i przystępny dla każdego. Jak to zrobić? Swoją receptę na operę znalazł kabaret Hrabi wraz z Maciejem Miecznikowskim.

Kabaret Hrabi - bio

Kabaret Hrabi działa od 2002 roku. Tworzą go Aśka, Bajer, Kamol i Lopez, czyli Joanna Kołaczkowska, Tomasz Majer, Dariusz Kamys oraz Łukasz Pietsch. Razem mają niesamowitą energię, która zawsze ujmuje publiczność. Chociaż nazwa kabaretu nie nawiązuje do konkretnego wydarzenia ani rzeczy, Dariusz Kamys ukuł taką teorię, że w nazwie grupy musi być literka „r” i trochę megalomanii, a „hrabia” ma w sobie jedno i drugie.

Co ciekawe Kabaret Hrabi po każdym występie analizuje, co poszło nie tak, co można poprawić i jak urozmaicić program. Są perfekcjonistami! Sprawdzanie skeczów na żywo jest dla nich najciekawsze, bo wskaźnikiem jakości są reakcje widzów. Czasami kabaret wpisuje w scenariusz różne wpadki i sprawdza jak odpowie na to publika. Bywa różnie.

Kabaret Hrabi jest otwarty na nowe rzeczy, nie lubi rutyny i wciąż szuka nowych rozwiązań i sposobów na trafienie do publiczności. Dlatego niedawno założyli Hrabi.tv, gdzie można odnaleźć nagrania ich programów kabaretowych oraz skeczów nagrywanych w domowych warunkach.

Chcecie wiedzieć jeszcze więcej? W 2019 roku została wydana książka „HRABI. Duszkiem tak!”, która jest poniekąd biografią zespołu i każdego z jego członków. Publikacja ma formę wywiadu – i to naprawdę długiego! To prawie 400 stron rozmów. Współautorami książki są Paweł Łęczuk i Jakub Jabłonka.

Zanim wybierzecie się na ich program kabaretowy, sprawdźcie jakimi rodzajami widzów jesteście. Artyści stworzyli o tym niesamowity skecz pt. „Typy widza”. Joanna Kołaczkowska siada wśród publiczności, a wtedy dzieją się niesamowite rzeczy.

Joanna Kołaczkowska – królowa polskiego kabaretu

Joanna Kołaczkowska to mistrzyni kabaretowa, która zaraża ludzi śmiechem – wystarczy go usłyszeć, a humor od razu się poprawia. Absolwentka pedagogiki kulturalno-oświatowej, aktorka kabaretowa i teatralna, autorka skeczy i prezenterka radiowa. Na stronie internetowej Kabaretu Hrabi została określona jako „legendarny element żeński”. Zgadzacie się?

Występowała w kabarecie Drugi Garnitur, następnie w kabarecie Potem. Od 2002 roku współtworzy kabaret Hrabi. Gdyby nie ona, wiele skeczy nie miałoby „tego czegoś”. Ze skeczu „Egzamin” pochodzi tekst, który podbija teraz takie platformy jak Instagram i TikTok. Oto on: „Co? Byłeś, widziałeś?”. Jest też fragment ze skeczu „Tytanik”, w którym Joanna Kołaczkowska dotyka się po fałdkach na brzuchu i mówi: „Ja wiem – to jest wąż. Tak, oplótł mnie wąż”.

Do niezapomnianych wykonań należy również „Song porzuconej”, w którym artystka śpiewa i zawodzi: „Andrzeju Andrzeju, rety rety jeju”. Wykonuje też „Piosenkę ciążową”, w której śpiewanie wcale nie jest najważniejsze. W przerwach między frazami zjada ogórki kiszone i przegryza je czekoladkami. Niedawno stworzyła na kanale YouTube kabaretu Hrabi serię z wróżbitką Elą.

Joanna Kołaczkowska zagrała w kilku spektaklach. Przy przedstawieniach „Dżdżownice wychodzą na asfalt” oraz „Kobieta z widokiem na taras” współpracowała ze Stanisławem Tymem. W 2011 roku pracowała z Maciejem Stuhrem przy realizacji „Smuteczek, czyli ostatni naiwni”, gdzie śpiewała wraz ze Zbigniewem Zamachowskim piosenkę „Przeklnę cię”. Sześć lat później Marcin Kołaczkowski zaprosił ją do inscenizacji pt. „Dzień świra”, opartej na znanym filmie Marka Koterskiego.

„Ariaci” – nowy program kabaretowy

„Ariaci” to spektakl kabaretowy, który ma na celu w zabawny i przystępny sposób pokazać muzykę operową. Zamiast operowych arii artyści proponują lżejszą, wesołą wersję. Nazwano je „aryjkami”. Grupa tak zaczyna swój program: „w kabarecie Hrabi nikt nie ma szkolonego głosu, dlatego przygotowaliśmy niespodziankę”. Niespodzianką jest Maciej Miecznikowski, śpiewak operowy i komik, którego zespół zaprosił do współpracy. Artyści kabaretowi zwracają się również do widowni – by śpiewali razem z twórcami tworząc chór.

Kabaret Hrabi - Ariaci

Operę trzeba lubić – to specyficzny gatunek i niełatwo przyzwyczaić się do tej formy sztuki. Nie w każdym mieście jest opera, ale do każdego miasta może zawitać kabaret Hrabi wraz z programem „Ariaci”. To coś wyjątkowego – kabaretu i opery w jednym jeszcze nie było na polskiej scenie. Jest komedia, śmiech, ale też peruki i kostiumy jak z poprzednich epok – suknie na stelażach czy koszule z żabotem. To trzeba zobaczyć!

Maciej Miecznikowski - muzyk i śpiewak operowy

W programie gościnnie z Kabaretem Hrabi wystąpi Maciej Miecznikowski. Ten śpiewak operowy i komediant dał się poznać Polakom wielkim przebojem zespołu Leszcze pt. „Kombinuj dziewczyno”  2003 roku, który królował na polskich rozgłośniach radiowych.

Bilety na kabarety

Bilety na kabarety znajdziecie na naszej stronie internetowej Adria Art. Szczegółowych informacji szukajcie w zakładce „Kabarety” lub „Bilety”. Z łatwością namierzycie program „Ariaci” i miasta, w których pojawi się kabaret Hrabi.

Kabaret i opera w jednym – oto program „Ariaci”

Joanna Kołaczkowska, Maciej Miecznikowski i kabaret Hrabi tworzą program Ariaci. To operowa komedia! Zarezerwuj bilety na występy!

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.