Blog

„Fanatyk” na OLX, czyli jak z copypasty zrobić reklamę

Aleksandra Malich
Wśród użytkowników i użytkowniczek w Internecie, na próżno szukać takiego, który choć raz nie napotkał się na hasło „Mój stary to fanatyk wędkarstwa”. Ale czy na podstawie internetowego żartu można stworzyć kampanię reklamową? Portal aukcyjny OLX udowodnił, że tak, otwierając historii nowe możliwości adaptacyjne!

Historia fanatyka wędkarstwa autorstwa Malcolma XD

Twórcy kampanii reklamowej OLX zainspirowali się krótkometrażowym filmem w reżyserii Michała Tylki pod tytułem „Fanatyk”. Ta nieco ponad trzydziestominutowa produkcja jest ekranizacją copypasty, czyli zabawnej, często odrealnionej historyjki, publikowanej na portalach społecznościowych, którą użytkownicy i użytkowniczki mogą dowolnie kopiować.

Copypasta „Fanatyk” została opublikowana przez tajemniczego autora - Malcolma XD. Historia spisana przez tego twórcę opowiada o losach Jakuba, którego ojciec jest fanatykiem wędkarstwa. W krótkiej historii czytamy, jak ojciec rodziny podporządkowuje całe życie domowników swojej pasji wędkowania. Autor tej copypasty – Malcolm XD, spisując tę historię, stosował język potoczny, nierzadko ubarwiany wulgaryzmami mającymi za cel podbicie wydźwięku wypowiedzi.

„To nie było tak, że chciałem zekranizować pastę. Natknąłem się na nią przypadkiem. I od razu stwierdziłem, że jest doskonała, zabawna i jest w niej dużo rzeczy, które mi się podobają” – mówi o swojej produkcji reżyser Michał Tylka.

piotr cyrwus spektakl fanatyk

W obsadzie tego filmu można zobaczyć takie gwiazdy, jak Piotr Cyrwus – słynny Rysiek z „Klanu”, czy Marian Dziędziel, którego można znać m.in. z „Wesela” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego lub z serialu „Leśniczówka”. Choć film jest ekranizacją humorystycznej opowieści (i internetowego mema), to jednak jest też świetną satyrą osób, które wiedzą wszystko najlepiej – bo właśnie taką osobą jest Andrzej Gałecki – tytułowy „Fanatyk”. Piotr Cyrwus nie przerysowuje swojej postaci, a częste ataki furii są niezwykle realistyczne i komiczne (głównie wywołane zazdrością czy kompleksami).

Młodym twórcom udało się przenieść tekst z dość hermetycznego, zamkniętego grona do szerszej publiczności. Jednak nie pomijali także co istotniejszych fragmentów pasty, zatem i fani Malcolma XD, i nowi odbiorcy „Fanatyka” znaleźli coś dla siebie.

„Fanatyk” jako gwiazda reklamy

Właśnie ta copypasta „Mój stary to fanatyk wędkarstwa”, która zdążyła już urosnąć do rangi legendy Internetu, stała się motywem przewodnim kampanii reklamowej portalu aukcyjnego OLX. Na kanwie filmu Michała Tylki, OLX stworzył ośmioodcinkowy miniserial (prezentowany w dwóch mini seriach – „Fanatyk: Historia prawdziwa” oraz „Fanatyk: Król Bałtyku”). Pokazuje on późniejsze – pofilmowe – losy rodziny Gałeckich. Po wyprodukowaniu filmu o fanatyku wędkarstwa Andrzeju Gałeckim, głowa rodziny stała się rozpoznawalna, ale czy pozostałym Gałeckim żyje się lepiej? Kto oglądał film lub czytał pastę, ten wie, że na ogromną przemianę nie ma w tym przypadku szans.

Za scenariusz odpowiadał sam autor oryginału – Malcolm XD i Michał Tylka, który tym razem zasiadł także w fotelu reżyserskim. Na ekranie pojawiają się aktorzy grający w „Fanatyku”, zobaczyć więc można: Piotra Cyrwusa jako Andrzeja Gałeckiego, Annę Radwan jako Wiolettę Gałecką, Mikołaja Kubackiego jako Kubę Gałeckiego czy Dariusza Kowalskiego jako szefa koła wędkarskiego.

Twórcy za pomocą krótkich filmików opowiadają historię z życia Gałęckich, zmyślnie wplatając w nie reklamy nowych funkcji portalu OLX. Wypożyczalnia jest pokazywana w pierwszej miniserii, czyli w „Historii prawdziwej”, natomiast noclegi w „Królu Bałtyku”. „Lokowanie produktu” zazwyczaj następuje w zwyczajnych rozmowach (czy kłótniach) lub jest komentarzem do zaistniałej sytuacji.

Pomysł na taką kampanię reklamową jest z pewnością niecodzienny, ale jak się może wydawać z reakcji internautów i internautek – bez wątpienia udany, a vlogowo-dokumentalna forma filmików tylko podbija wiarygodność filmu, a tym samym – powoduje salwy śmiechu.

„Fanatyk” w formie komedii teatralnej w 2023 - repertuar, bilety

Jeśli ktoś jest miłośnikiem serii, to z pewnością zainteresuje go informacja, że w 2023 roku odbędą się spektakle komedii teatralnej pt. Fanatyk: Mistrzostwa Świata w Łowieniu Metodą Gruntową. Tym razem niesamowita, internetowa historia przeniesie się na deski teatru. Kup bilety na "Fanatyka" i sprawdź jak aktorzy poradzą sobie z odtworzeniem słynnej copypasty!

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.