Blog

L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra – największe hity filmowe

Asia Tarasińska
Te piosenki zna cała Polska, chociaż od daty ich premiery minęło wiele lat. Kultowe utwory muzyczne z filmów i seriali wzięli na warsztat wyjątkowi artyści. W 2023 roku L.U.C. wraz z Rebel Babel Film Orchestra wykonają znane kompozycje w nowych aranżacjach. Podczas specjalnych koncertów będących częścią projektu „100 Lat Polskiej Muzyki Filmowej” zagrają same hity. Na liście utworów znalazły się piosenki z serialu „40-latek”, „Czterej pancerni i pies” oraz „Stawka większa niż życie”. Rozpoznacie również motywy muzyczne z filmów „Akademia Pana Kleksa”, „Vabank”, „Prawo i pięść” oraz „Rosemary’s Baby”.

„Czterdzieści lat minęło” – kultowa piosenka z serialu „40-latek” w wydaniu RBFO

Utwór „Czterdzieści lat minęło” można nazwać hymnem pokoleń wychowanych na PRL-owskich produkcjach. Za kulisami kultowej piosenki stoi kilku twórców. Historia muzycznego dzieła zaczęła się podczas nieoficjalnego spotkania zakrapianego alkoholem. Jego uczestnicy  pomysł na tekst wzięli od 40-stych urodzin, które obchodził w pierwszym odcinku główny bohater. Pomysły przekazano zawodowemu tekściarzowi – Janowi Tadeuszowi Stanisławskiemu. Autorem muzyki do piosenki otwierającej serial „40-latek” w reżyserii Jerzego Gruzy jest Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Reżyser oraz scenarzysta produkcji chcieli, aby muzyka wpasowała się w scenariusz swoją lekkością i prostotą. Kompozytorowi udało się to idealnie! Słynny utwór wykonał Andrzej Rosiewicz.

Piosenka „Czterdzieści lat minęło” jest już wpisana na playlistę Rebel Babel Film Orchestra. Jak poradzą sobie z kultowym utworem współcześni wykonawcy? Przekonajcie się sami!

Kompozycja Jerzego Matuszkiewicza – „Stawka większa niż życie” w szpiegowskim klimacie

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz to artysta, który wpisał się do historii polskiej muzyki jako wybitny jazzman, saksofonista i kompozytor muzyki filmowej. Stworzył charakterystyczne ścieżki dźwiękowe do „40-latka”, „Janosika”, „Jak rozpętałem II wojnę światową” i wielu innych hitów.

Kompozycje napisane przez Matuszkiewicza do „Stawki większej niż życie” doskonale oddają dynamikę wydarzeń i szpiegowski klimat serialu. Chociaż każdy z motywów dźwiękowych stanowi osobne perfekcyjne dzieło, to jednak najbardziej znany jest utwór z czołówki. W oryginale został wykonany przez orkiestrę Polskiego Radia i Filharmonii Narodowej. Podczas Koncertu Polskiej Muzyki Filmowej również wykona go orkiestra – oryginalna, transkulturowa, złożona z profesjonalistów i amatorów.

„Kołysanka Rosemary” oraz „Nim wstanie dzień” Krzysztofa Komedy – zaśpiewa Magdalena Kumorek

Krzysztof Komeda to kompozytor i pianista jazzowy znany na całym świecie. Z początku artysta ukrywał się ze swoją muzyczną pasją. Pracował jako lekarz laryngolog. W 1957 roku rozpoczął współpracę z Romanem Polańskim, która trwała kilka lat. Wszystko zaczęło się od etiudy filmowej „Dwaj ludzie z szafą” ówczesnego studenta łódzkiej filmówki zatytułowanej. Wtedy także zaczęła się kompozytorska przygoda Komedy. Ostatnim filmem zrealizowanym wspólnie przez znanego reżysera i muzyka była produkcja „Dziecko Rosemary”. Krzysztof Komeda skomponował do tej realizacji przejmującą „Kołysankę”. W późniejszych latach utwór znalazł się w repertuarze Magdy Umer, Leszka Możdżera, Meli Koteluk i Anety Lipnickiej.

„Nim wstanie dzień” to utwór z filmu „Prawo i pięść”, również skomponowany przez Krzysztofa Komedę. Słowa napisała sama Agnieszka Osiecka. W produkcji easternowej z 1964 roku można usłyszeć głos Edmunda Fettinga. Podczas koncertów Rebel Babel Film Orchestra „Kołysankę” oraz „Nim wstanie dzień” wykona Magdalena Kumorek. Jesteście ciekawi w jaki sposób aktorka zaśpiewa te słynne dzieła?

„Ballada o pancernych” – piosenka Adama Walacińskiego i Agnieszki Osieckiej

„Ballada o pancernych”, czyli „Deszcze niespokojne” to dwa tytuły jednej kultowej piosenki, z równie kultowego polskiego serialu „Czterej pancerni i pies”. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że utwór tak szybko stanie się hitem. W latach 60. nuciła go cała Polska. Piosenka została skomponowana przez Adama Walacińskiego, kompozytora i publicystę muzycznego, do słów Agnieszki Osieckiej. W oryginale słowa poetki zaśpiewał Edmund Fetting. Kto zmierzy się z wybitną kompozycją współcześnie?

„Zagrajmy jeszcze raz Vabank” – talent Henryka Kuźniaka i Jacka Chmielnika

„Vabank” to komedia kryminalna w reżyserii Juliusza Machulskiego utrzymana w retro klimacie. Akcja filmu toczy się w Warszawie w latach 30. Jeden z głównych bohaterów napada na bank chcąc odegrać się na dawnym wspólniku.

W „Vabank” oldskulową atmosferę zapewnia także muzyka skomponowana przez Henryka Kuźniaka. Słowa do piosenki, która od razu kojarzona jest z produkcją Machulskiego, napisał Jacek Chmielnik. Na tym nie skończyła się jednak jego rola. Jacek Chmielnik wykonał utwór, a także zagrał w filmie jednego z bohaterów.

Bajkowa „Meluzyna” z „Podróży Pana Kleksa” w wykonaniu Małgorzaty Ostrowskiej

„Akademia Pana Kleksa” to produkcja z 1983 roku, która zbierała przed ekranami wszystkie pokolenia. Realizację zakwalifikowano jako muzyczny film fantasy. Sami widzicie, że w takiej adaptacji dzieła Brzechwy, dobra muzyka jest kluczowym elementem. Reżyser Krzysztof Gradowski zaprosił do współpracy Andrzeja Korzyńskiego – kompozytora, aranżera i pianistę. To on odpowiada za rytmiczne, wpadające w ucho kompozycje. Gradowski zaprosił Korzyńskiego również do współtworzenia kolejnej produkcji o przygodach Adasia Niezgódki i Ambrożego Kleksa.

W „Podróżach Pana Kleksa” także nie zabrakło chwytliwych kompozycji. W dwóch możemy usłyszeć głos Małgorzaty Ostrowskiej. Wokalistka wykonała „Podróż w krainę baśni” oraz „Meluzynę, czyli historię podwodnej miłości”. Opowieść o fantastycznej postaci kobiecej z morskich głębin wzięła na warsztat Rebel Babel Film Orchestra. Jaka będzie ich aranżacja? Energiczna? Z pazurem? Kto ją wykona? Na te pytania uzyskacie odpowiedź podczas Koncertów Polskiej Muzyki Filmowej!

Bilety na Koncerty Polskiej Muzyki Filmowej 2023 L.U.C.-a i Rebel Babel Film Orchestra

Już niebawem jeden z oddziałów Rebel Babel Ensemble zaskoczy Was rozmachem nowego projektu! Tutaj wiek, język ani wykształcenie nie mają znaczenia. Najważniejsza jest pasja do muzyki i to właśnie przy jej pomocy porozumiewają się wszyscy członkowie RBE. W niezwykłej orkiestrze znalazło się miejsce dla profesjonalistów i amatorów z różnych krajów.

Rebel Babel Film Orchestra z Łukaszem L.U.C. Rostkowskim na czele zaprasza na Koncerty Polskiej Muzyki Filmowej! Podczas wyjątkowego wydarzenia muzycznego usłyszymy najsłynniejsze polskie kompozycje filmowe i serialowe. Zaśpiewa Magdalena Kumorek oraz Renata Przemyk. Koncerty są częścią szerszego projektu zatytułowanego „100 Lat Polskiej Muzyki Filmowej”.

Będziecie mieli okazję posłuchać interpretacji młodych kompozytorów – Krzysztofa Herdzina, Łukasza L.U.C. Rostkowskiego, Pawbeatsa, Pawła Hulisza. Zaprezentują utwory legendarnych polskich muzyków.

Koncerty Polskiej Muzyki Filmowej Rebel Babel Film Orchestra i Łukasza Rostkowskiego znajdziecie w aktualnym repertuarze wydarzeń 2023. Bilety na koncerty, daty oraz informacje o miejscach są dostępne w zakładce „Koncerty”.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.