Blog

Grzegorz Turnau z piosenkami nie tylko dla dorosłych

Katarzyna Kaźmierczak
Są artyści, którzy tworzą uniwersalne i ponadczasowe treści. Jedną z takich osób niewątpliwie jest Grzegorz Turnau, który dla wielu jest towarzyszem od samego dzieciństwa.  Teksty i kompozycje muzyczne jakie przedstawia docierają do ludzi niezależnie od ich wieku. On również nie zważając na wiek nie zwalnia tempa z tworzeniem kolejnych swoich dzieł. Jakie niespodzianki dla nas przygotował na rok 2022 z okazji swoich 55 urodzin?

Grzegorz Turnau i Sanah

Niewątpliwym zaskoczeniem jest propozycja, która pojawiła się na kanale YouTube znanej artystki Sanah, gdzie razem z Grzegorzem Turnauem śpiewają w utworze „Sen we śnie”. Sam tytuł jak i kompozycja muzyczna cofają nas do tytułowych marzeń sennych, co jest wspaniałym powrotem do młodzieńczych lat razem z artystą.

Wspomnienia z dziecięcych lat

Grzegorz Turnau jest autorem wielu pięknych piosenek, do których można wracać przez całe życie, szczególnie, że repertuar artysty uwzględnia też najmłodszych słuchaczy. Na wydanej pod koniec lat dziewięćdziesiątych płycie „Księżyc w misce” Grzegorz Turnau śpiewa piosenki dla dzieci. Płyta może kojarzyć się ze wszystkim, co w dzieciństwie najważniejsze – poczuciem bezpieczeństwa, zapachem pieczonych ciasteczek i bliskością rodziców.

Grzegorz Turnau w utworze „Księżyc w misce”

„Ta drabina to schody do nieba
A ta miska nad schodami to księżyc
Tamten miecz
To zwyczajny pogrzebacz
A z garnków są hełmy rycerzy

Lecz kto w te czary nie uwierzy
To jest teatr
A teatr jest po to
Żeby wszystko było inne niż dotąd
Żeby iść do domu w zamyśleniu
W zachwycie
I już zawsze odtąd księżyc w misce widzieć”

Tak zaczyna się tytułowa piosenka „Księżyc w misce” (w oryginale „Po co jest teatr”). Grzegorz Turnau słowami Joanny Kulmowej w piękny sposób obrazuje dziecięcą wyobraźnię i przyrównuje ją do teatru.

Co ciekawe cała płyta jest zbiorem utworów stworzonych z myślą właśnie o spektaklach teatralnych i telewizyjnych, do których muzykę skomponował artysta.

Piosenki „Na cesarskim dworze” pochodzą z telewizyjnego spektaklu „Nowe szaty cesarza” Hansa Christiana Andersena w reżyserii Andrzeja Domalika. Natomiast swojego głosu Grzegorz Turnau użyczył w „Drobiazgach zwierzęco-magicznych”, które powstały do przedstawienia telewizyjnego „Inspektor Psina” Pierre’a Gripariego w reż. Jacka Bursztynowicza. Grzegorz Turnau poza odśpiewaniem utworu, w spektaklu był również Muzykiem, a nawet Wróżką.

Kubuś Puchatek i… Grzegorz Turnau

„Pomruki Kubusia Puchatka” powstały do przedstawienia w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego, wystawionego pierwszy raz w 1998 roku, w Teatrze Bagatela. Kolejnym cyklem, który możemy usłyszeć na płycie są „Morskie przygody”. Natomiast przygoda z nimi polega na tym, że nigdzie poza płytą nie można ich usłyszeć. Powstały na potrzeby spektaklu „Chłopiec i ptak” według scenariusza Jana Petryszyna dla bielskiego teatru Banialuka w 1989 roku. Piosenki powstały, natomiast spektakl nie.

Do tego cyklu należy również utwór „W muszelkach Twoich dłoni”, który jest jedną z piękniejszych propozycji na albumie. Utwór, choć krótki, jest wspaniałym wstępem do naszej przygody z płytą. Sposób w jaki został skomponowany nasuwa na myśl kołysankę dla dzieci. W związku z krótkim czasem trwania pozostawia pewien niedosyt, który jest rewelacyjnie zapełniony przez resztę płyty.

Horror w świecie dziecka

„Jak to niegrzecznym bywa źle” to urywki ze słynnego dziewiętnastowiecznego horroru pedagogicznego Heinricha Hoffmanna. Jednak wybór pada na pozbawione grozy wierszyki.

Album „Księżyc w misce” jest szóstą płytą wykonawcy poezji śpiewanej – Grzegorza Turnaua. Album powstał w 1998 roku i dla wielu jest przeniesieniem do młodzieńczych lat z dozą teatralnego smaku. Tekst jak i kompozycje muzyczne są stworzone w taki sposób, że zadowolą zarówno poszukiwaczy bajkowych przygód jak i dorosłych, którzy potrafią docenić prawdziwy kunszt muzyczny.

Koncerty Grzegorza Turnaua w 2022 roku

Jeśli sentyment, ciekawość lub po prostu – sympatia do Grzegorza Turnaua jest tak silna jak wiara dzieci w bajki, to nie może Cię zabraknąć na nowej trasie koncertowej Grzegorza Turnaua z okazji jego 55 urodzin. Artysta odwiedzi największe sale w Polsce i zaśpiewa piosenki z ostatniej płyty – „Bedford School”.  Artysta swoją współpracą z młodą, znaną artystką Sanah udowadnia nam, że pomimo wieku nie zatrzymuje się w miejscu. Tak też jest z nową trasą muzyka. Będzie można usłyszeć zarówno stare, docenione utwory jak i nowości specjalnie przygotowane na tę okazję. Kup bilety na koncerty Turnaua i sprawdź jakie jeszcze niespodzianki przygotował dla nas w tym roku.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.