Blog

Piękne czasy PRL-u? Spektakle, które cofają w czasie

Weronika Horoszczuk-Jacyna
Żywność i benzyna na kartki. Kryształowe ryby, wzorzyste dywany, godzina milicyjna. Czasy PRL-u, jak każde inne, mają swoje jasne i ciemne strony. Jednego z pewnością nie można im odmówić – są na swój sposób urokliwe. Podzielają to zdanie zarówno pasjonaci, jak i część pokolenia, pamiętającego dodatkową funkcję ołówka. Do rzeczy, które wywołują w nas choć trochę sentymentu, warto wracać. Sezon teatralny 2023/2024 jest ukłonem w stronę wszystkich tych, którzy czasy PRL-u wspominają tak samo, jak my. Sprawdź, na które spektakle teatralne o PRL-u kupić bilety!

Domówka – komedia koncertowa Soni Bohosiewicz. Jak wspomina PRL?

Wszystkie osoby, które doświadczyły rzeczywistości PRL-u, pamiętają, jak bardzo popularne były domówki. Spotkania w często zbyt ciasnych mieszkaniach miały swój urok, ponieważ integrowały ich uczestników. Były to oczywiście spotkania „zrzutkowe” – każdy przygotowywał, co potrafił i przynosił tyle, ile w danym momencie mógł. Bywało, że stół się uginał, ale nie zawsze od jedzenia…

Tym szczególnym rodzajem spędzania wolnych wieczorów w czasach PRL-u, Sonia Bohosiewicz zatytułowała swój wyjątkowy muzodram. Ten jednoosobowy spektakl oddaje ducha „epoki Gierka” dzięki połączeniu teatru, muzyki, stand-upu oraz improwizacji.

sonia bohosiewicz domowka

Sonia Bohosiewicz przede wszystkim wspomina. Pozwala sobie na szczerość wobec publiczności i wspomina ważne momenty. Odpowiednia sceneria, piosenki Maryli Rodowicz i fenomenalna gra Soni Bohosiewicz przeniosą nas z powrotem do czasów PRL-u. Jednak bez obaw – tylko na czas trwania spektaklu!

Zarezerwuj bilety na spektakl „Domówka” i sprawdź, czy odnajdziesz we wspomnieniach głównej bohaterki swoje własne doświadczenia z przeszłości lub wyobrażenia na temat PRL-u!

„Znaczek miłości” – komedia kryminalna rodem z czasów PRL-u

Dlaczego z taką nostalgią i specyficznym rodzajem tęsknoty wspominamy jeden z trudniejszych okresów dla polskich obywateli i obywatelek? To pytanie zadaje sobie wiele współczesnych badaczy, w tym socjologów kulturowych czy antropologów. W niemal każdym większym mieście znajduje się lokal stylizowany na tamte czasy, oferujący typowe dla PRL-u alkohole i zakąski. Wciąż powstają nowe muzea PRL-u, a kolekcjonerzy szukają pozostałości po ówczesnym życiu. Powstają repliki przedmiotów codziennego użytku, a oryginalne pamiątki z czasów PRL-u wciąż zyskują na wartości.

PRL-u w obecnych czasach możemy doświadczyć nie tylko w prawdziwym muzeum, ale również tym, w którym dzieje się akcja spektaklu „Znaczek miłości”. Historia tej przezabawnej komedii kryminalnej rozgrywa się w Muzeum Znaczka Pocztowego. Do prowincjonalnego miasteczka na zachodzie kraju bez zapowiedzi wkracza rzekomy przedstawiciel Rady Narodowej. Co wyniknie z tej nietypowej wizyty?

Autentyczności historii dodaje scena wypełniona oryginalnymi rekwizytami z lat 70. i bohaterowie ubrani w typowe dla PRL-u stroje. Tę komedię polecamy nie tylko tym, którzy pamiętają lata 70. i 80. ubiegłego wieku, ale może właśnie szczególnie przedstawicielom młodszego pokolenia. Kup bilety na „Znaczek miłości” i przenieś się do czasów pełnych absurdów!

znaczek milosci spektakl prl

Jaka obsada pojawi się na scenie? W „Znaczku miłości” występują Joanna Kurowska, Dorota Chotecka, Martyna Kliszewska, Jakub Przebindowski oraz Lesław Żurek / Łukasz Płoszajski.

Komedie teatralne o PRL-u – bilety na „Domówkę” i „Znaczek miłości”

Jeśli macie w sobie tyle sentymentu (oraz odwagi), by wrócić na jakiś czas do czasów PRL-u, nasze spektakle będą świetnym wyborem. „Domówka” i „Znaczek miłości” to z jednej strony rozrywka na najwyższym poziomie, a z drugiej okazja do powspominania i być może… wyciągnięcia ważnych wniosków? Rezerwujcie bilety na komedie o PRL-u i dajcie znać, jakie refleksje pojawiły się u Was podczas spektaklu!

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.