Blog

Kasia Kowalska i jej muzyczna kariera. Od zuchów do MTV

Anna Stankiewicz-Sztybel
Kasia Kowalska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek w Polsce. Artystka na scenie występuje od prawie 30 lat. Jej najważniejsze utwory to m.in. „A to, co mam…”, „Wyrzuć ten gniew” i „Antidotum”.
  1. Kasia Kowalska – początki kariery
  2. Kasia Kowalska i niepokorne lata 90.
  3. MTV dla Kasi Kowalskiej
  4. Kasia Kowalska „Samotna w wielkim mieście”
  5. Kowalska, trzecia od końca
  6. Jubileusz - 20 lat na scenie!
  7. MTV Unplugged Kasi Kowalskiej

W latach 90. nastoletnia Kasia Kowalska ogoliła głowę na łysko, spakowała plecak i uciekła z domu na rockowy festiwal do Jarocina. Chwilę później wydała swoją pierwsza płytę. Dzisiaj jej utwory zna i nuci cała Polska. Poznajcie historię dziewczyny z Sulejówka.

Kasia Kowalska – początki kariery

Kasia Kowalska przyszła na świat w 1973 roku. Jej pierwsze głosy można było usłyszeć w podwarszawskim Sulejówku. Już wtedy jako nastoletnia dziewczyna zrywała się z zajęć w szkole, by śpiewać w amatorskich zespołach. Wtedy też otrzymała nagrodę w konkursie piosenki zuchowej.

alt text

Będąc w liceum, bez wiedzy rodziców postanowiła wyjechać na festiwal do Jarocina. Pieniądze na wyjazd zarobiła, pracując w restauracji jako kelnerka i sprzedawczyni w sklepie mięsnym. Po zakończeniu szkoły bez powodzenia zdawała na polonistykę, po czym zdecydowała w pełni oddać się muzyce.

Jak podkreśla artystka, muzyka była w niej od zawsze. Już jako mała dziewczynka posiadała niespotykaną wrażliwość na dźwięki, która została w niej do dzisiaj.

Kowalska i niepokorne lata 90.

Kasia Kowalska – zanim wydała swój pierwszy album – zdążyła współpracować z takimi zespołami jak Human, Piersi, Talking Pictures czy Evergreen. W każdym z nich była wokalistką.

Dzięki występowi w ostatnim z wymienionych zespołów rozpoczęła karierę solową. Na jednym z koncertów w warszawskiej Stodole została zauważona przez Katarzynę Kanclerz, która współpracowała z Izabelin Studio. Spotkanie zaowocowało podpisaniem kontraktu na pierwszą debiutancką płytę – „Gemini”. Krążek w błyskawicznym tempie zyskał status złotej, a następnie platynowej płyty! A sama Kowalska wyruszyła w trasę koncertową z Edytą Bartosiewcz.

Na kolejny sukces nie trzeba było czekać długo. Chwilę później jej utwór „A to, co mam…” otrzymał Fryderyka, a sama Kowalska została wokalistką roku 1995.

W 1996 roku Kowalska wydała kolejny krążek – „Czekając na…”. Utwór „Coś optymistycznego” stał się wielkim hitem, a cała trasa koncertowa przyciągnęła rzesze fanów. W tym samym roku Kasia Kowalska spróbowała swoich sił jako aktorka w filmie „Nocne grafitti”, w którym zagrała dziewczynę uzależnioną od narkotyków.

Kariera aktorska nie zawróciła jej jednak w głowie, bo już pod koniec lat 90. kolejne utwory Kowalskiej zawładnęły listami przebojów. Były to m.in. „Co może przynieść nowy dzień” czy „Wyrzuć ten gniew”.

MTV dla Kasi Kowalskiej

Po dwóch latach przerwy, spowodowanych narodzinami córki Oli, Kowalska wróciła na scenę. I od razu rzuciła się w wir ciężkiej pracy. Jej pierwsza płyta wydana w 2000 roku – „5” – ukazała nowe brzmienie artystki. Piosenka „Nobody” po premierze znalazła się w czołówkach list przebojów, a płyta osiągnęła status złotej.

Jednym z ważniejszych wydarzeń młodej wokalistki w roku 2000 był z pewnością support przed takimi wykonawcami jak Sting czy Robert Plant. Artystka współtworzyła także płytę „A Tribute to Ayrton Senna”, na której znalazły się utwory Queen, Phila Collinsa, Pink Floyd czy Tiny Turner.

Pod koniec 2001 roku Kasia Kowalska otrzymała Europejską Nagrodę Muzyczną MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy.

W 2002 ponownie zaskoczyła fanów, wydając szóstą już płytę – „Antidotum”. Krążek składał się z 12 utworów. Najpopularniejsze z nich, „Bezpowrotnie” i „Antidotum”, szybko pojawiły się na listach przebojów i zajęły miejsca w czołówce. Płyta w miesiąc zyskała status złotej i sprzedała się w 35 tys. egzemplarzy.

Kasia Kowalska „Samotna w wielkim mieście”

W 2004 roku Kowalska obchodziła swoje 10-lecie i – jak sama podkreśliła – zatoczyła koło i wróciła ze swoim wizerunkiem do pierwszej płyty, „Gemini”. Stała się jednak bogatsza o lata doświadczeń.

W tym samym roku artystka wydała krążek „Samotna w wielkim mieście”, za który otrzymała Superjedynkę w kategorii płyta rock. Szczególną popularność zyskała wtedy piosenka „Święta, święta” wykonana podczas charytatywnego koncertu, z którego dochód został przeznaczony na pomoc Polskiej Akcji Humanitarnej.

Kowalska, trzecia od końca

Rok 2007 był dla Kowalskiej rokiem wyjątkowym. W życiu prywatnym po raz drugi została mamą, a w życiu zawodowym wydała kolejną płytę pod zaskakującą nazwą: „Antepenultimate”, w tłumaczeniu – trzeci od końca.

W radiu zabrzmiał utwór „A Ty czego chcesz?”. Artystka otrzymała m.in. statuetkę Piosenkarki Roku Glamour 2008, nagrodę w kategorii wokalistka roku Radia WAWA, a także tytuł wykonawcy dekady 2000–2010.

Jubileusz - 20 lat na scenie!

W 2014 roku Kasia Kowalska świętowała 20-lecie pracy artystycznej w warszawskiej Stodole, w której po raz pierwszy zauważono jej muzyczne zdolności. Odbył się tam koncert, podczas którego Kasia zagrała swoje największe przeboje. Jubileuszowe koncerty artystki trwały przez cały rok, a Kowalska odwiedzała kolejne polskie miasta. Pojawiła się także na Akademii Sztuk Przepięknych na 20. Przystanku Woodstock.

Dwa lata później, w 2016 roku, swoją premierę miała piosenka „Aya”, która stała się zapowiedzią płyty o tym samym tytule.

Krążek powstał w Kalifornii pod okiem producenta Kena Rose’a.

MTV Unplugged Kowalskiej

W 2020 roku Kasia Kowalska wyruszyła w trasę akustyczną. Niestety, w związku z pandemią większość koncertów została przesunięta.

alt text

Jakie atrakcje czekają zatem fanów podczas trasy MTV Unplugged? Nie zabraknie takich hitów jak „Antidotum”, „Pieprz i sól” czy innych. Na scenie wyjątkowo pojawi się sekcja dęta i fortepian. Będzie nastrojowo i romantycznie. Nie zabraknie także kilku rockowych dźwięków.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.