Janusz Gajos

Bio

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, artysta kabaretowy. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Laureat wielu nagród za doskonale skonstruowane role, całokształt twórczości, a także tych przyznawanych przez publiczność. Odtwórca takich postaci jak Janek Kos w serialu „Czterej pancerni i pies”, cenzor Rabkiewicz w realizacji „Ucieczka z kina Wolność”, alkoholik w kameralnym tytule „Żółty szalik” czy arcybiskup Mordowicz w filmie „Kler”. Jego pasją jest fotografia artystyczna.

Przygoda Janusza Gajosa z teatrem zaczęła się jeszcze na kilka lat przed dostaniem się do szkoły teatralnej, na deskach Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Jego mentorem był wówczas uznany artysta Jan Dorman. Jako aktor etatowy pracował w wielu cenionych instytucjach. Był częścią zespołu aktorskiego w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, warszawskich teatrach: Kwadrat, Komedia, Dramatycznym, Polskim, Powszechnym oraz Narodowym. Jednym z najgłośniejszych spektakli w jego karierze jest monodram „Msza za miasto Arras”.

W kinie współpracował z równie wybitnymi reżyserami i reżyserkami. W filmografii Janusza Gajosa znajdziemy takie nazwiska jak Filip Bajon, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Wojciech Marczewski, Janusz Morgenstern, Patryk Vega, Małgorzata Szumowska i Wojciech Smarzowski.

Janusz Gajos – reżyser spektaklu „Ożenek”

Trudno uwierzyć, że spektakl „Ożenek” to debiut Janusza Gajosa jako reżysera teatralnego. Na pierwszy taki projekt zdecydował się w murach Och-Teatru, prowadzonego przez Krystynę Jandę. Przedstawienie jest świetnie skonstruowane pod każdym kątem – inscenizacyjnym, dramaturgicznym oraz wizualnym. Przekonacie się, że każdy z bohaterów ma swoją definicję małżeństwa. Dramat Gogola to historia pełna intryg, rywalizacji, miłosnych perturbacji zakończona nieoczekiwanym finałem.

Janusz Gajos do współpracy przy przedstawieniu zaprosił Pawła Domagałę, Julię Wyszyńską, Barbarę Dziekan, Krystynę Tkacz, Krzysztofa Dracza, Krzysztofa Stelmaszyka, Sławomira Packa, Andrzeja Konopkę oraz Jędrzeja Taranka.

Janusz Gajos - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.