Jacek Cygan – krótka biografia
Autor urodził się 6 lipca 1950 roku w Sosnowcu. W rodzinnym mieście ukończył szkołę podstawową oraz liceum. Od 1968 roku mieszka w Warszawie, gdzie ukończył studia na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego.
Pierwsze piosenki pisał już w trakcie studiów, a dwa lata po ich ukończeniu, wspólnie z Jerzym Filarem, założył zespół Nasza Basia Kochana. Grupa tworzyła i grała poezję śpiewaną. Jacek Cygan zdobył razem z nią I nagrodę Festiwalu Piosenki Studenckiej 1976 w Krakowie.
W 1978 roku otrzymał nagrodę Programu III Polskiego Radia za napisaną wspólnie z Elżbietą Adamiak piosenkę „Rozmowa”.
Od tego czasu rozpoczęła się współpraca Jacka Cygana z najpopularniejszymi wokalistami oraz kompozytorami polskiej sceny rozrywkowej.
Pisał teksty dla takich wykonawców, jak Edyta Geppert, Grzegorz Turnau, Krzysztof Krawczyk, Edyta Górniak, Maryla Rodowicz czy Lady Pank.
„Jaka róża, taki cierń” Jacka Cygana
Piosenkę „Jaka róża, taki cierń” skomponował Włodzimierz Korcz, a słowa napisał do niej nikt inny, jak Jacek Cygan. Powstała ona w 1984 roku dla Edyty Geppert.
Tego samego roku, wokalistka wystąpiła z utworem na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Otrzymała tam Nagrodę im. Karola Musioła w kategorii „Najlepsza Piosenka Premierowa”. Jackowi Cyganowi przyznano natomiast nagrodę specjalną za najlepszy tekst.
Geneza utworu jest inna, niż mogłoby się wydawać. Został on bowiem stworzony specjalnie z myślą o Opolu:
„Postanowiłem napisać utwór, dzięki któremu Edyta wygra Opole. Był 1984 r., później do tej piosenki dopisywano ideologię, że powstała jako sprzeciw wobec reżimu i tym podobne. Otóż oświadczam, napisałem ją po to, żeby Edyta wygrała Opole. Byłem pod takim wrażeniem jej talentu, że chciałem aby odkrył ją „cały świat”, a publiczność padła na kolana.” – opowiada Włodzimierz Korcz.
Studyjne nagranie utworu z 1984 roku ukazało się na płycie „Och, życie kocham cię nad życie” Edyty Geppert. Utwór zagościł też na kolejnych dwóch albumach wokalistki oraz na płytach poświęconych twórczości Jacka Cygana i Włodzimierza Korcza.
„Diamentowy kolczyk” Jacka Cygana
„Diamentowy kolczyk” w wykonaniu Anny Jurksztowicz, to kolejna piosenka Jacka Cygana, która wygrała konkurs premier w Opolu. Oryginalny melodycznie i rytmicznie utwór skomponował Krzesimir Dębski. Spotkał się on z mieszanym odbiorem. Brzmienie było dla wielu dziwne, a tekst – płytki. Na odsiecz przybywają jednak Jacek Cygan i Anna Jurksztowicz:
„To piosenka o naszej rzeczywistości. Stąd te "sesje i cesje", które wywołują ludzkie obsesje, stąd ten "ranny serwis", który w porannych wiadomościach mówi do nas nieodpowiednim tonem, ba, obraża nas codziennie i kłamie. (…) Określenie "banki nie chcą, skąd ten tłok" to odniesienie do sytuacji, kiedy w całej Polsce ustawiały się do banków długie kolejki ludzi z dolarami w zębach, bo wyszło zarządzenie, że obywatel będzie mógł wywieźć za granicę tylko tę walutę, którą do końca miesiąca wpłaci do banku. I w tym wszystkim, w tej całej paranoi, ten "diamentowy kolczyk" jest jakimś "skrawkiem wolności", a jak go nam zabiorą, zrobimy sobie nowy – jest przecież tyle szkła! – pisze Jacek Cygan w swojej książce „Życie jest piosenką”.
„Ta piosenka nie była wcale taka płytka i głupia. Opowiadała o zagubionej dziewczynie, która marzy o kolczyku, a dopada ją ówczesna rzeczywistość, polityka, komuna... Proszę sobie wydrukować tekst tej piosenki. Jest pełen znaków zapytania, wielokropków, nie jest taki jednoznaczny.” – mówi Anna Jurksztowicz w wywiadzie dla Faktu.
„Wypijmy za błędy” Jacka Cygana
Po rozstaniu z grupą Vox, Ryszard Rynkowski myślał o karierze solowej. Z czasem, zgłosił się do Jacka Cygana z własną kompozycją, a ten stworzył do niej tekst. Obaj długo pracowali nad stworzeniem nowej persony dla Rynkowskiego.
Padło na „faceta z ulicy”. W 1989 roku, Ryszard Rynkowski wyszedł na scenę w Opolu. Ubrany był w przemokły prochowiec oraz kapelusz wypożyczony z Teatru im. Kochanowskiego. Z twarzą przyozdobioną dwudniowym zarostem, wykonał utwór „Wypijmy za błędy”.
Tak oto piosenka Jacka Cygana wygrała konkurs premier XXVI Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zapoczątkowała też zupełnie nowy rozdział w karierze Rynkowskiego, który rychło zaczął podbijać radiowe i telewizyjne listy przebojów.
Piosenki dla dzieci Jacka Cygana
Inną stroną twórczości Jacka Cygana są piosenki dla dzieci. W latach osiemdziesiątych współpracował z Majką Jeżowską i zespołem Papa Dance. Wspólnie wypromowali wiele nastoletnich talentów, a wśród nich byli między innymi Magda Fronczewska i Krzysztof Antkowiak.
Oprócz bardzo dobrze znanych piosenek takich, jak „Wszystkie dzieci nasze są” czy „Laleczka z saskiej porcelany”, Jacek Cygan wyprodukował też „Dyskotekę Pana Jacka”. Była to seria albumów dedykowanych dla dzieci, które wydano kolejno w 1988, 1991 i 1994 roku. W ich powstanie zaangażowanych było wielu artystów, w tym Anna Jurksztowicz, Seweryn Krajewski czy Piotr Fronczewski.
„Trzeba pisać tak, jak dla dorosłych, tylko lepiej. I to jest przepis na dobrą piosenkę dla dzieci.” – skwitował Jacek Cygan na swoim spotkaniu autorskim w Bydgoszczy.
Jacek Cygan – koncerty „Odnawiam Dusze”
Jacek Cygan pozostaje bardzo aktywnym artystą. Nadal tworzy, koncertuje i udziela licznych wywiadów. Spod jego pióra wyszło już ponad 1500 tytułów, których nawet autorowi nie sposób spamiętać:
„Ostatnio jadę samochodem, Lora Szafran i Mietek Szcześniak śpiewają „Moją magię”, słyszę wstęp: „Świetny!” - stwierdzam. Nie poznałem własnej piosenki.” – opowiada Jacek Cygan w wywiadzie dla Głosu koszalińskiego.
Bilety na koncerty Jacka Cygana są już dostępne.
Podczas występów zatytułowanych „Odnawiam Dusze”, obok Jacka cygana wystąpi również G. Markowski i J. Wójcicki. Zachęcamy miłośników klasycznej piosenki do śledzenia naszego repertuaru, aby nie przegapić żadnego występu kultowego twórcy.
Komentarze