Blog

Giovanny Castellanos – wiemy, że kochał teatr

Asia Tarasińska
Wybitnych twórców nietrudno zapamiętać. Nieustannie udowadniają, że zasługują na taki tytuł. Zdzisław Pietrasik powiedział kiedyś: „Po reżyserze filmowym zostają jego filmy. Po reżyserze teatralnym jedynie pamięć widzów”. Jak widzowie zapamiętali Giovanny’ego Castellanosa? Zostawił po sobie wspaniały dorobek artystyczny, w którym każdy widz mógł odnaleźć coś dla siebie.

Giovanny Castellanos - biografia, praca w teatrze

Giovanny Castellanos urodził się w 1980 roku w niewielkim kolumbijskim miasteczku bez teatru. Do Polski przyjechał w latach 90. Ukończył krakowski Wydział Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Pomysł, by zostać reżyserem narodził się w nim jeszcze, gdy był nastolatkiem. Czytał mnóstwo książek o historii teatru. Cenił sobie twórczość Tadeusza Kantora i Jerzego Grotowskiego.

Znał się ze Sławomirem Mrożkiem, bardzo lubił gotować z jego żoną. Ma na swoim koncie współpracę z wielkimi nazwiskami polskiego teatru. Działał w projektach z Krystianem Lupą, Andrzejem Wajdą czy Jerzym Stuhrem. Przy nich uczył się reżyserskiego fachu.

Współpracował głównie z teatrami instytucjonalnymi, ale nie zapomniał o swoich pierwszych młodzieńczych krokach w teatrze alternatywnym. Dlatego z takim sercem oddał się pracy przy realizacjach olsztyńskiej Sceny Margines.

giovanny castellanos wiesz ze wiem

W jednym z wywiadów powiedział:

„Każdy teatr jest polityczny. Dlaczego? Bo mamy do czynienia z ludźmi, sytuacją. Relacja władza-społeczeństwo, samo społeczeństwo”.

W jego sztuce, oprócz wysokich wartości artystycznych, ważny był również krytyczny dialog z widownią. Sztuka nie może powstawać w próżni, dlatego tak ważne jest komentowanie różnych sytuacji, choć nie wprost. Nie lubił publicystyki w teatrze i dosłownego przepisywania sytuacji z życia.

Prywatnie był związany ze znaną polską aktorką i śpiewaczką, Agnieszką Castellanos-Pawlak.

Giovanny Castellanos zmarł 1 listopada 2020 roku na koronawirusa. O śmierci reżysera jako pierwszy poinformował krakowski Teatr Bagatela. Smutną wiadomość przekazały także inne instytucje – warszawski Teatr Kamienica, toruński Teatr Muzyczny, gdański Teatr Wybrzeże, krakowski Teatr im. Juliusza Słowackiego i wiele innych.

Giovanny Castelalanos - spektakle

Spektakli wyreżyserowanych przez Castellanosa nie sposób zliczyć. Pracował nie tylko w Polsce, ale również w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemczech.

Przy okazji pracy nad spektaklem „Wszystko w rodzinie” w Olsztynie zdradził, że bardzo lubi elementy komediowe w teatrze. Akcja tej sztuki rozgrywa się w brytyjskim szpitalu. Zbliżają się święta, a zespół lekarski przygotowuje spektakl dla pacjentów. To niezwykle dynamiczna komedia omyłek.

W warszawskim Teatrze Kamienica wziął warsztat kultowe „My, dzieci z dworca zoo”. Podstawą przedstawienia był reportaż Kaia Hermanna i Horsta Riecka. W swoim artystycznym portfolio ma również takie tytuły: „Boeing Boeing”, „Nie książka zdobi człowieka” czy „Niebezpieczna gra”.

Nie zdążył dokończyć pracy nad spektaklem „Ich czworo. Tragedia ludzi głupich” w Teatrze Bagatela na podstawie tekstu Gabrieli Zapolskiej. W zespole aktorskim pojawiły się zachorowania na koronawirusa. Jednak jeśli jesteście ciekawi w jaki sposób aktorzy przygotowywali się do ról w czasie pandemii sprawdźcie nagranie z czytania performatywnego, które Teatr Bagatela udostępnił na swoim kanale YouTube. Didaskalia i notatki odczytywał sam Giovanny Castellanos.

Giovanny Castellanos i spektakl „Wiesz, że wiem” - bilety do teatru 2023

Jednym ze spektakli w reżyserii Giovanny’ego Castellanosa jest komedia pt. „Wiesz, że wiem”. Spektakl aż kipi od humoru kolumbijskiego reżysera.

O czym opowiada ta przezabawna komedia? Czwórka przyjaciół - pozornie serdecznych i uczynnych dla siebie, tak naprawdę jednak oceniających wzajemnie swoje przywary. Podtytuł spektaklu - „Co naprawdę myślą o nas przyjaciele” - trafia w sedno tej historii. Bo relacje z przyjaciółmi bywają trudne.

wiesz ze wiem spektakl

Na scenie spotkamy dwie pary: pierwszą kreowaną przez Ilonę Wrońską i Leszka Lichotę oraz drugą – Agnieszkę Castellanos-Pawlak i Michała Czerneckiego grającego swoją rolę wymiennie z Przemysławem Sadowskim. Znajomi spotkają się na kolacji i chociaż przy stole nie będzie aż tak ryzykownej gry jak w spektaklu „Dobrze się kłamie”, to jednak pojawi się pewna intryga. Będzie ona doskonałym testem przyjaźni i lojalności.

Spektakl „Wiesz, że wiem” powraca w 2023 i odwiedzi wiele polskich miast! Polecamy już teraz zakupić bilety na komedię "Wiesz, że wiem" dla siebie i swoich bliskich. To komediowy hit, na który często brakuje wolnych miejsc!

Bilety

07.09.2024
16:00
Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy" sala teatralno-koncertowa "Szekspir" Warszawa
07.09.2024
19:00
Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy" sala teatralno-koncertowa "Szekspir" Warszawa

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.