Blog

„Znaczek miłości” – doskonała komedia teatralna rodem z PRL-u!

Asia Tarasińska
Jakub Przebindowski, reżyser nowego spektaklu „Znaczek miłości”, zabiera widzów w podróż do PRL-u. Muzeum Znaczka Pocztowego, Fidel Castro, tajemniczy wizytator, estetyka lat 70. i nieoczekiwane zwroty akcji. To właśnie najnowsza komedia teatralna z wymarzoną obsadą aktorską. Na scenie wystąpi przed Wami Joanna Kurowska, Dorota Chotecka, Martyna Kliszewska, Lesław Żurek lub Łukasz Płoszajski oraz sam Jakub Przebindowski. Spektakl już w repertuarze!

Jakub Przebindowski – reżyser spektaklu „Znaczek miłości”

Jakub Przebindowski to wszechstronny artysta. Jest aktorem, reżyserem teatralnym, komponuje muzykę do spektakli. Tworzy wiersze, gra na fortepianie i flecie poprzecznym. Pisze sztuki teatralne, a o jednej z nich zaraz Wam opowiemy!

Twórca ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Już w czasie studiów pisał piosenki do spektakli teatralnych. Jako aktor etatowy współpracował najpierw z Teatrem Nowym w Łodzi, następnie z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

W świecie kultury dał się poznać jako autor kilku sztuk teatralnych, które bardzo szybko wystawiono na różnych scenach. Jakub Przebindowski ma na swoim dramatopisarskim koncie takie tytuły jak „Go-Go, czyli neurotyczna osobowość naszych czasów”, „Sz jak Szarik”, „Botox”, „Hiszpańska mucha”, „Być jak Elizabeth Taylor”, „Frida. Życie. Sztuka. Rewolucja” oraz „Znaczek miłości”.

Znaczek milosci - komedia teatralna

W sztuce "Znaczek miłości" artysta udowadnia swoje niezwykłe umiejętności. Łączy elementy komedii, kryminału i historii, które wydarzyły się naprawdę. Swoją wizją i pasją zaraził innych artystów, którzy pracowali z nim nad wystawieniem dramatu.

„Znaczek miłości” – nowa komedia kryminalna w teatrze

Jakub Przebindowski w swojej sztuce nawiązał do wydarzenia, które naprawdę miało miejsce. Był rok 1972. Wtedy do Polski przyjechał Fidel Castro. Podczas tej wizyty rewolucjonista i dyktator odwiedził Warszawę, Kraków, a także Śląsk.

Akcja przedstawienia „Znaczek miłości” toczy się w niewielkim miasteczku na zachodzie Polski. Tutaj swoją siedzibę ma Muzeum Znaczka Pocztowego. Spokój tego miejsca zakłóca pewnego dnia wizyta mężczyzny podającego się za wysoko postawionego urzędnika ze stolicy. Jego pojawienie się ma związek z przybyciem do kraju Fidela Castro. Tajemniczy urzędnik poszukuje znaczka pocztowego związanego z kubańskim przywódcą. Napotyka jednak trudności z ospałymi pracowniczkami instytucji kultury. Co się stanie, gdy do wydarzeń i rozmów dołączy jeszcze podejrzliwy policjant i piękna kobieta?

W nowym spektaklu Jakuba Przebindowskiego doskonale oddano estetykę i ducha czasów, w których rozgrywa się akcja. Załatwienie sprawy odbywa się tylko po znajomości, a kierownik jest zawsze nieobecny lub bardzo zajęty. Częstowanie wódką spod lady to obowiązek – szczególnie gdy witamy gościa w tradycyjnych ludowych strojach.

 

Scenografia spektaklu „Znaczek miłości” została zaprojektowana w taki sposób, aby uzupełniała fabułę przedstawienia. Każdy detal składa się na atmosferę i pozwala widzom przenieść się w czasie. Boazeria na ścianach, detale w odcieniach brązu i żółci, paprotki i telefony bez ekranów dotykowych. Do tego buty-relaksy, futra wyciągane na wyjątkową okazję i spódnice w kratę z wełnianymi kamizelkami w zestawie.

Scenariusz, gra aktorów, scenografia, rekwizyty i kostiumy tworzą razem rzadką okazję, aby wrócić na chwilę do poprzedniego wieku.

Obsada spektaklu „Znaczek miłości” – Chotecka, Żurek, Kurowska, Kliszewska, Płoszajski

Jakub Przebindowski zaprosił do współpracy aktorów, którzy mają duże doświadczenie w świecie komedii – zarówno świecie teatralnym, jak i filmowym. W spektaklu „Znaczek miłości” występuje Joanna Kurowska. Aktorkę doskonale znacie z przedstawienia rozgrywającego się w sześciu różnych pokojach. Mowa oczywiście o tytule „Między łóżkami”! Kobiecą część obsady stanowią także Dorota Chotecka oraz Martyna Kliszewska, prywatnie żona Jakuba Przebindowskiego. Rolę dociekliwego policjanta odgrywa Lesław Żurek na zmianę z Łukaszem Płoszajskim. W urzędnika, który wpada do muzeum z niespodziewaną wizytą, wciela się sam Jakub Przebindowski, który jest także autorem scenariusza i reżyserem spektaklu.

Bilety do teatru – spektakl komediowy „Znaczek miłości” w repertuarze

Wyruszcie razem z nami i zespołem aktorskim w sentymentalną podróż do czasów PRL-u! Bilety do teatru na nowy spektakl znajdziecie w aktualnym repertuarze! Potrzebne informacje czekają na Was w zakładce „Teatr”. Jeśli tęsknicie za humorem w stylu Stanisława Barei, dobrze trafiliście!

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.