Blog

Klasyka polskiej muzyki – Lady Pank, Varius Manx & Kasia Stankiewicz

Anna First
Lady Pank, Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Sebastian Riedel i Cree. Polskie klasyki. Ponadczasowe zespoły, z tekstu dowiesz się, dlaczego tak jest. Nagrody, wyróżnienia i fani.

Varius Manx & Kasia Stankiewicz – grupa wielu przebojów

Varius Manx to zespół założony w 1989 roku przez Roberta Jansona oraz braci Michała i Pawła Marciniaków. Grupa z wyjątkową, tworzoną od lat 90. historią, niezmiennie zaskakuje i zachwyca odbiorców. Koncerty z okazji 30-lecia pracy muzycznej to okazja, by posłuchać na żywo największych hitów z kilku dekad.

Doceniają ich publiczność i krytycy. W 1994 roku na 31. festiwalu w Sopocie otrzymali grand prix oraz nagrodę dziennikarzy za przebój „Zanim zrozumiesz”. Singiel odniósł duży sukces komercyjny, trafił na szczyty wielu krajowych list przebojów. Dzięki niemu Varius Manx zyskał ogromną sławę i wielu fanów.

alt text

Varius Manx – wokalistki

Varius Manx w swojej historii miał kilka wokalistek. Jedną z nich była Kasia Stankiewicz, która śpiewała z VM w latach 90. takie hity jak „Orła cień”. W 2015 roku, po długiej przerwie, wróciła do zespołu. Na przestrzeni lat „Variusi” nagrali 13 płyt. Aż cztery z nich osiągnęły status platyny! Muzyka grupy do dziś jest bardzo ważna dla pokolenia wychowanego w latach 90.

Ostatni album, pod tytułem „Ent”, pokrył się złotem.

Kasia Stankiewicz przyciąga niezmienną energią i życzliwością. Na jubileuszowych koncertach śpiewa takie hity jak „Zamigotał świat”, „Wolne ptaki”, „Orła cień” czy „Ruchome piaski”.

Varius Manx to jeden z najpopularniejszych polskich zespołów. Świadczy o tym liczba przebojów, które stworzył. Dodając do tego wyróżnienia i świetnie sprzedające się albumy – mamy obraz kompletny. Grupę tę śmiało można zaliczyć do klasyki polskiej muzyki!

Lady Pank – Zawsze tam, gdzie Ty

Założony w 1981 roku polski zespół Lady Pank cieszy się niezmienną popularnością. Janusz Panasewicz i Jan Borysewicz to ikony rocka. Świętują swoje 40-lecie i udowadniają, że wciąż mają w sobie ogromną energię i pasję. Takie utwory jak „Zawsze tam, gdzie Ty”, „Kryzysowa narzeczona” czy „Mniej niż zero” do dziś nie nudzą się słuchaczom. Także tym najmłodszym!

alt text

Grupa Lady Pank zagrała dziesiątki koncertów w Polsce oraz za granicą. Szczytem ich kariery był rok 1983, kiedy wydali debiutancką płytę „Lady Pank”. Zagrali wówczas aż 360 koncertów!

Dlaczego zespół zaliczany jest do klasyki polskiej muzyki? Lady Pank to grupa, której zawdzięczamy wiele legendarnych szlagierów. A liderzy zespołu, mimo lat, stoją wciąż na muzycznym posterunku.

Lady Pank – cztery dekady rocka

Lady Pank podczas swojej 40-letniej kariery wydał 20 albumów. Pięć uzyskało status złotych płyt, a jeden platynowej. Każdy kolejny krążek spotyka się z ogromnym zainteresowaniem fanów zespołu i krytyków.

Lady Pank to pierwsza polska grupa, która posiada własne, oficjalne radio internetowe – „RMF Lady Pank” dostępne w serwisie internetowym RMF-on.pl. Zespół jest także laureatem wielu nagród, m.in. Bursztynowego Słowika. Na piosenkach Lady Pank wychowało się wiele pokoleń. Grupa ma fanów w każdym wieku, co najlepiej widać na koncertach.

Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu

Muzyczną podróż w czasie do lat 70. można odbyć podczas koncertów grupy Cree. Zespół Sebastiana Riedla pełnymi garściami czerpie z dorobku jego ojca – Ryśka. Wokalista zespołu Dżem był prawdziwą gwiazdą lat 70., a jego syn odziedziczył charakterystyczny głos i miłość do bluesa. Najlepsza okazją do wsłuchania się w repertuar Dżemu na żywo są koncerty z cyklu „Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu”.

Dla osób pamiętających polską scenę bluesową lat 70. to prawdziwa muzyczna uczta!

Historia zespołu Cree

W 1993 roku, będąc zaledwie 16-letnim chłopakiem, Sebastian Riedel założył zespół Cree. Jest w nim wokalistą, gitarzystą oraz autorem większości repertuaru. Grupa gra głównie bluesa, stylem przypomina muzykę lat 60. i 70.

W 1998 roku zespół wyjechał na festiwal w Lille we Francji, gdzie dali kilka udanych koncertów i zostali świetnie przyjęci przez francuską publiczność. Sebastian Riedel w 2000 roku w plebiscycie miesięcznika „Twój Blues” zajął drugie miejsce w kategorii najlepszy wokalista bluesowy. Rok 2009 to ważne wydarzenie w historii zespołu. Przy współudziale orkiestry kameralnej AUKSO z Tychów, pod kierownictwem Marka Mosia, Cree obchodził swój jubileusz 15-lecia działalności artystycznej. Wydarzenie to odbyło się w pięknej scenerii Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego.

Grupa wydała 7 płyt studyjnych oraz 2 albumy koncertowe. W 2013 roku Cree otrzymał nagrodę główną na Sopot Top Trendy Festiwal oraz nagrodę specjalną słuchaczy RMF MAXX za utwór „Jestem tu dla Ciebie”.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.