Blog

Malcolm XD na ekranie i w teatrze

Asia Tarasińska
Przenoszenie twórczości internetowej na ekran i scenę teatralną to nowość we współczesnej kulturze! Do tej pory inspiracją były dramaty, opowiadania i książki. Jeszcze nie tak dawno nowością było adaptowanie scenariuszy filmowych na deski teatru. Twórczość Malcolma XD udowadnia, że w sztuce nie istnieją granice. Nie trzeba trzymać się sztywnych ram, żeby stworzyć opowieść, którą odbiorcy pokochają.

Malcolm XD – twórca „Fanatyka”

Malcolm XD to internetowy twórca, który wciąż pozostaje anonimowy. W wirtualnym świecie opublikował kilkadziesiąt krótkich utworów. Przyciągnęły one masy czytelników. Jego pasty udostępniano na różnych forach, stronach i portalach. Sam Malcolm XD przypomina od czasu do czasu swoje stare historie na swoim profilu na Facebooku.

Dla czytelników, którzy niezbyt odnajdują się w przestrzeni Internetu też się coś znajdzie! Malcolm XD wydał też kilka pozycji w formie papierowych książek. Do tej pory opublikowano zbiór „Pastrami”, „Kroniki koronawirusowe”, „Emigrację” oraz „Edukację”.

malcolm xd pastrami fanatyk spektakl

„Pastrami” to zbiór najlepszych tekstów Malcolma XD umieszczonych w Internecie. W tej książce znajdziecie kultową pastę o fanatyku wędkarstwa. Wstęp napisała sama Sylwia Chutnik, pisarka i działaczka społeczna. Koniecznie zobaczcie okładkę „Kronik koronawirusowych”. Prosta grafika z produktem, który był niezwykle cenny w czasie pandemii Covid. Domyślacie się co to może być?

W „Edukacji” może przejrzeć się niejeden uczeń i student. Jak bumerang wraca zdanie „kiedyś to było” wypowiadane przez ojca przy byle okazji. Narrator snuje refleksje o studiach humanistycznych i społecznych, wykształceniu kierunkowym, elastyczności, kursie operatora wózków widłowych czy nieelastycznych studentach medycyny. Malcolm XD z dystansem i humorem rozprawia się z edukacją, głównie polską.

O „Emigracji” oraz niezapomnianej paście „Mój stary to fanatyk wędkarstwa” mamy dla Was kilka słów więcej.

„Emigracja” – książka, spektakl, serial

„Emigracja” to debiut Malcolma XD w dłuższej formie analogowej. Mimo swojej objętości przypominającej standardową książkę, tekst został napisany w stylu internetowej pasty. Publikacja, ze względu na swoją oryginalną formę, jest często porównywana do „Wojny polsko-ruskiej” Doroty Masłowskiej.

Malcolm XD opisuje w książce doświadczenia z szeroko pojętą emigracją, którą w Polsce dobrze zna wiele osób. Wyjazdy do pracy za granicę, obietnica lepszej przyszłości i dobrze płatnej pracy. To także opowieść o symbolicznym wchodzeniu w dorosłość. Jednak wszystko to przeplata się z charakterystycznym dla Malcolma XD humorem pełnym absurdu, ciekawych obserwacji i dziwnych zestawień. Małomiasteczkowe atrakcje i zwyczaje, matka pracująca w domu kultury, Europejska Stolica Agrestu, kościół św. Doroty i liczba mieszkańców miejscowości, która mogłaby być dla czytelników podpowiedzią, choć wcale nie jest. W jednym z wywiadów Malcolm XD powiedział:

„Większość tej książki to jest prawda, większość sytuacji, postaci, miejsc jest prawdziwa”.

„Emigracja” zainspirowała Pawła Świątka do stworzenia spektaklu w Teatrze Nowym w Zabrzu. Kolorowy, wzorzysty, odrealniony świat to miejsce, do którego zabierają nas aktorzy w szeleszczących dresach z ortalionu. W duchu groteski odtwarzają kolejne etapy podróży pełnej przygód głównego bohatera.

Zdradzimy Wam też, że bestseller Malcolma XD trafi na ekrany! Premiera serialu „Emigracja” zaplanowana jest na 2023 rok. Zdjęcia będą realizowane zarówno w Polsce, jak i Londynie. Czekamy!

Film „Fanatyk”

Internetowa pasta Malcolma XD „Mój stary to fanatyk wędkarstwa” szybko stała się hitem w wirtualnym świecie. Nikt dotąd nie zdawał sobie sprawy, że łowienie ryb wciągnie aż tylu czytelników. Gdy historia ojca wędkarza przeniosła się na ekran, widzowie oszaleli. W 2017 roku odbyła się premiera filmu na podstawie słynnej pasty. Od kilku lat krótkometrażowy film w reżyserii Michała Tylki nie traci na popularności. Scenariusz do realizacji napisał sam Malcolm XD.

W filmie „Fanatyk” zagrała ekipa świetnych aktorów polskiego kina – Piotr Cyrwus, Anna Radwan, Marian Dziędziel, Jan Nowicki czy Juliusz Chrząstowski.

Bilety do teatru 2023 – spektakl „Fanatyk: Mistrzostwa Świata w Łowieniu Metodą Gruntową”

Początek 2023 możecie spędzić przed telewizorem razem z Andrzejem Gałeckim. Jak to możliwe? Spektakl „Fanatyk: Mistrzostwa Świata w Łowieniu Metodą Gruntową” zabierze Was do domu, wprost na kanapę miłośnika wędkarstwa. Rozsiądźcie się wygodnie, bo transmisja telewizyjna z Mistrzostw Świata w Łowieniu Metodą Gruntową będzie pełna emocji.

spektakl fanatyk wedkarstwa

Komedia teatralna Michała Tylki to szereg tragikomicznych wydarzeń, zabawnych dialogów i nieustanna wymiana rodzinnych złośliwości. To wszystko dzięki bohaterom, których zagrają: Piotr Cyrwus, Maja Barełkowska, Mikołaj Kubacki, Łukasz Szczepanowski, Zofia Bohosiewicz/Kamila Janik. Zarezerwuj bilety na "Fanatyka" i przekonaj się jak słynna pasta dostała się na deski teatru!

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.