Kasia Kowalska

Bio

Kasia Kowalska to jedna z najpopularniejszych wokalistek w Polsce. Laureatka trzech Fryderyków, pięciu Superjedynek, Eska Music Award i wielu innych nagród muzycznych. To prawdziwa ikona polskiej muzyki pop.

Urodziła się w 1973 roku w Sulejówku. Już od wczesnego dzieciństwa wykazywała duży talent i zainteresowanie muzyką. Śpiewała w chórze kościelnym, brała udział w konkursach piosenki harcerskiej. Po ukończeniu liceum postanowiła w pełni poświęcić się swojej pasji.

W wieku 19 lat dołączyła do zespołu Evergreen, z którym stawiała pierwsze kroki na profesjonalnej scenie muzycznej. W 1993 podczas koncertu w warszawskim klubie Stodoła została dostrzeżona przez Izabelin Studio, we współpracy z którym w 1994 roku, mając 21 lat, wydała swoją debiutancką płytę – „Gemini”. Materiał został wyprodukowany przez Grzegorza Ciechowskiego. Album okazał się dużym sukcesem komercyjnym, osiągnął status podwójnej platynowej płyty i pozwolił Kasi Kowalskiej uzyskać Fryderyka za debiut roku.

Od tamtej pory Kasia Kowalska nieprzerwanie utrzymuje swoją popularność, występując w całej Polsce. Wydawała dotychczas 9 albumów studyjnych.

25 lat na scenie i trasa Unplugged

W 2019 roku minęło 25 lat od wydania debiutanckiego krążka „Gemini”, która otworzyła na oścież drzwi kariery dla Kasi Kowalskiej. Z tej okazji artystka rozpoczęła trasę po całej Polsce, podsumowującą najpiękniejsze momenty jej dotychczasowej działalności.

W 2020 roku we współpracy z MTV Kasia Kowalska zorganizowała w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim koncert Unplugged, z zupełnie nowymi aranżacjami swoich największych hitów. Koncert okazał się wielkim sukcesem i zebrał masę dobrych opinii. Wychodząc naprzeciw dużemu zainteresowaniu publiczności i fanów, Kasia Kowalska zorganizowała serię koncertów akustycznych, które organizowane są w całej Polsce pod nazwą Kasia Kowalska – MTV Unplugged.

Kasia Kowalska świętuje jubileusz - „Gemini” ma 30 lat

W 2024 roku Kasia Kowalska świętuje niezwykły jubileusz - 30 lat od wydania swojej debiutanckiej płyty "Gemini". Z tej okazji artystka wyrusza na wyjątkową trasę koncertową pod tytułem „Gemini 30 lat”. To nie tylko podróż przez trzy dekady muzycznej kariery, ale również okazja do spotkania z wiernymi fanami, którzy towarzyszyli jej przez wszystkie te lata.


Bydgoszcz

Toruń

Częstochowa

Białystok

29.10.2024
19:00
Białystok Opera i Filharmonia Podlaska - ul. Odeska
Kasia Kowalska - 30 lat Gemini

Poznań

Kielce

15.12.2024
18:00
Kielce Kieleckie Centrum Kultury
Kasia Kowalska - 30 lat Gemini

Lublin

01.02.2025
19:00
Lublin Centrum Spotkania Kultur
Kasia Kowalska - 30 lat Gemini

Białystok

29.10.2024
19:00
Białystok Opera i Filharmonia Podlaska - ul. Odeska
Kasia Kowalska - 30 lat Gemini

Bydgoszcz

Częstochowa

Kielce

15.12.2024
18:00
Kielce Kieleckie Centrum Kultury
Kasia Kowalska - 30 lat Gemini

Lublin

01.02.2025
19:00
Lublin Centrum Spotkania Kultur
Kasia Kowalska - 30 lat Gemini

Poznań

Toruń

Kasia Kowalska działalność artystyczną rozpoczęła w pierwszej połowie lat 90. Wędrówka, w którą blisko 30 lat temu wybraliśmy się razem z nią, nieprzerwanie fascynuje i przyciąga nowych zainteresowanych twórczością artystki. Podróż, w którą zabiera nas Kasia Kowalska, ma wiele przystanków. Każdy z nich odkrywa przed nami szlifowane ciężką pracą talenty, cenne doświadczenie, niezwykłą wrażliwość i ponadprzeciętne umiejętności. Niektórymi z przystanków są płyty „Gemini”, „5”, „Antidotum” i „AYA”. Piosenki Kasi Kowalskiej od lat odważnie przypominają nam o emocjach i sile, jaką można czerpać z muzyki.

Kasia Kowalska – dzieciństwo, rodzice, rodzeństwo, wykształcenie

Kasia Kowalska urodziła się 13 czerwca 1973 roku w podwarszawskim Sulejówku. Razem z rodzicami i dwoma starszymi braćmi spędziła tam dzieciństwo. Piosenkarka bardzo szybko zaczęła przejawiać talent i pasję do muzyki. Jej ojciec grał na klarnecie podczas przyjęć weselnych, by wspomóc rodzinny budżet. Kasia dołączyła do chóru kościelnego, a później zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie piosenki zuchowej. Jako licealistka postanowiła podjąć pracę, aby zarobić na wyjazd do Jarocina. W tym celu przez pewien czas była kelnerką, a gdy dotarła na miejsce, zatrudniła się w sklepie mięsnym. Wówczas postanowiła całkowicie oddać się muzyce i zakończyła edukację na szkole średniej. Bez cienia wątpliwości, należała do tych bardziej zbuntowanych i niepokornych nastolatek… Podczas rozmowy z Krzysztofem Ibiszem, Kasia Kowalska opowiedziała o trudnych emocjach wynikających ze śmierci jej ojca. Wspomniała również, że były rzeczy, których brakowało jej w dzieciństwie:

„(…) Nigdy nie usłyszałam, że coś robię dobrze, czy że jestem ładna. Takie rzeczy mi się przypominają. Moje dzieciństwo kojarzy mi się z wiecznym czekaniem na kogoś, aż ktoś przyjdzie do domu, bo ja ciągle w tym domu byłam sama. Później tę samotność zastąpiłam muzyką. Muzyka stałą się czymś takim, co pomagało mi żyć.”

Muzyka bardzo szybko stała się dla Kasi sposobem na życie, rodzajem autoterapii. W liceum próbowała swoich sił w amatorskich zespołach, a po lekcjach zamykała się w pokoju i ćwiczyła śpiewając piosenki ulubionych wykonawców. Będąc nastolatką miała okazje wystąpić podczas koncertu u boku Ewy Bem.

Kasia Kowalska – rodzina, dzieci, mąż

Kasia Kowalska jest niezamężna, chociaż w przeszłości tworzyła związki z dwoma mężczyznami, z którymi ma dwójkę dzieci. Pierwszym partnerem piosenkarki był Kostek Joriadis. Z tego związku artystka posiada córkę – Aleksandrę Kowalską. Po rozstaniu artystka związała się z perkusistą Marcinem Ułanowskim, z którym ma syna Ignacego Ułanowskiego. W 2020 roku Kasia przeżywała trudne chwile w związku z chorobą córki przebywającej w Australii. Ola zachorowała podczas pandemii i wymagała stałej opieki lekarskiej oraz respiratora. Jednak ze względu na zamknięte granice, odwiedziny nie były możliwe.

Kasia Kowalska w latach 90. – pierwsze zespoły, koncerty i płyta „Gemini”

Lata 90. były dla Kasi Kowalskiej zarówno okresem pierwszych prób i muzycznych poszukiwań, jak i momentem wykrystalizowania się jej artystycznej osobowości. Śpiewała i nagrywała wówczas płyty z różnymi zespołami, między innymi Human, Fatum, Hetman, Piersi i Talking Pictures. Przełomem dla wokalistki okazała się być współpraca z zespołem Evergreen, założonym przez Kasię wraz z Robertem Amirianem. W 1993 roku, z okazji dnia dziecka, wystąpiła wraz z zespołem w klubie Stodoła w Warszawie. Podczas koncertu wyróżniającą się wokalistkę zauważyła Katarzyna Kanclerz, z dzisiejszego Universal Music Polska. Wówczas początkującą artystkę od podpisania kontraktu dzieliło już bardzo niewiele… Debiutancki album studyjny Kasia Kowalska wydała 12 września 1994 roku. Płyta „Gemini” szybko uzyskała status złotej, a następnie platynowej płyty (ponad 300 tys. sprzedanych egzemplarzy). Znajdują się na niej takie przeboje, jak „Oto Ja”, „Jak Rzecz”, „Wyznanie”. Warto pamiętać, że podczas wydawania „Gemini” Kasia Kowalska miała zaledwie 21 lat! Skomponowała wraz z Danielem Howorusem większość utworów znajdujących się na płycie. Album promowany był podczas trasy koncertowej z Edytą Bartosiewicz, a także występów poprzedzających koncerty Boba Dylana.

Kasia Kowalska – „Koncert Inaczej”, „A to co mam…” i rola w filmie „Nocne Graffiti”

Drugim albumem studyjnym Kasi Kowalskiej jest „Koncert Inaczej”, wydany w 1995 roku. To zapis przedsięwzięcia, w którym brało udział wielu znakomitych artystów, między innymi Robert Majewski, Wiesław Pieregorólka i Henryk Miśkiewicz. Materiał z drugiej płyty Kasi znacząco różni się od tego, który znajduje się na pierwszym krążku. Z rockowych, mocnych brzmień ewoluował w spokojne, jazzowe melodie. Podobnie jak w przypadku „Gemini”, płyta „Koncert Inaczej”, również w bardzo krótkim czasie po premierze, uzyskała status złotej. To na niej znalazł się słynny, nagradzany przebój artystki zatytułowany „A to co mam…”. W drugiej połowie lat 90. Kasia Kowalska spróbowała swoich sił jako aktorka filmowa. W 1996 roku zagrała w dramacie „Nocne Graffiti” Monikę - młodą dziewczynę uzależnioną od narkotyków. Na ekranie pojawiła się obok Marka Kondrata, Katarzyny Skrzyneckiej i Roberta Janowskiego.

„5”, „Antidotum”, „AYA” i inne płyty Kasi Kowalskiej

Albumy „Gemini” oraz „Koncert Inaczej” okazały się być dopiero wstępem do tego, co otrzymaliśmy od Kasi Kowalskiej. Zza rogu wyłonił się kolejny album, czyli „Czekając na…” (1996), który zaskoczył fanów popowym, lekkim brzmieniem. Znajdują się na nim piosenki „Coś Optymistycznego” i „Tak Mi Ciebie Brak”. Funkowy wydźwięk podkreśliła sekcja dęta Fire Brass. Dwa lata później ukazała się płyta „Pełna Obaw”, nawiązująca do rockowych korzeni artystki. Kasia Kowalska jest nie tylko autorką tekstów i muzyki, ale również producentką albumu. Szczególną popularność wśród słuchaczy zyskały piosenki „Co może przynieść nowy dzień” i „Wyrzuć ten gniew”.

W 2000 roku pojawił się album „5”, z wielkim hitem „Nobody…”. „5” to kolejna płyta Kasi Kowalskiej, która uzyskała status złotej zaledwie po miesiącu od daty wydania. W 2002 roku nadeszła pora na „Antidotum”. Tym razem również na horyzoncie bardzo szybko pojawiło się złoto, a następnie platyna. Tytułowy utwór ma prawie 5 milionów wyświetleń w serwisie YouTube! Oprócz tego, uznanie fanów i krytyków muzycznych zyskała piosenka „Pieprz i sól”. Rok 2004 przyniósł album „Samotna w wielkim mieście”, który zawiera niekwestionowany przebój Kasi Kowalskiej – piosenkę „Prowadź mnie”. Płyta ukazała się nawet w specjalnej świątecznej wersji, z bonusowym utworem „Magia tych świąt”. 2008 rok był dla Kasi Kowalskiej wyjątkowy z dwóch powodów. Artystka wydała album „Antepenultimate” z piosenką „Spowiedź” oraz urodziła synka – Ignacego. Innym, równie ciekawym wydawnictwem jest „Kasia Kowalska 2014 Woodstock”. Dwupłytowe wydanie miało premierę w 2015 roku i stanowi materiał zarejestrowany podczas koncertu podczas 20. edycji festiwalu Przystanek Woodstock. Następnie, w 2018, ukazała się płyta „Aya”, nagrana w Kalifornii. Rok później Kasia Kowalska wydała koncertowy album „MTV Unplugged”, na którym znajduje się nagranie z koncertu w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. „Live Pol'and'Rock Festival 2021” to z kolei zapis koncertu, który Kasia zagrała wraz z zespołem podczas „najpiękniejszego festiwalu świata”.

Kasia Kowalska – nagrody i wyróżnienia

Kasia Kowalska od początku swojej kariery otrzymała niezliczoną ilość nagród i wyróżnień. Już w 1994 roku mogła pochwalić się pierwszym Fryderykiem w kategorii Debiut Roku za „Gemini”. Rok później otrzymała Bursztynowego Słowika na festiwalu w Sopocie, między innymi za utwór „A to co mam”. Wywalczyła nim również nagrodę Fryderyka za piosenkę roku. W 1997 roku otrzymała nagrodę Otto czytelników magazynu Bravo. Rok później, za piosenkę „Co może przynieść nowy dzień” otrzymała Fryderyka w kategorii Nagroda Publiczności. W 2001 roku artystce przyznano nagrodę MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy Polski Artysta. Za album „Antidotum” otrzymała w 2003 roku nagrodę za płytę rockową w plebiscycie Superjedynki. Wówczas przyznano jej również nagrodę Eska Music Awards dla artystki roku. W 2008 roku fani zagłosowali za przyznaniem jej statuetki Piosenkarki Roku Glamour. W 2010 roku zdobyła nagrodę Wykonawcy Dekady 2000-2010. W 2015 roku odsłoniła gwiazdę w Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W 2018 roku podczas koncertu w ramach festiwalu Top of the Top Sopot Festival otrzymała nagrodę za całokształt twórczości.

Kasia Kowalska – ciekawostki z życia, Instagram

Kasia Kowalska prowadzi konto na Instagramie pod nazwą kasia_kowalskaofficial, na którym dzieli się z obserwującymi wydarzeniami z życia, wrażeniami z koncertów i relacjami ze spotkań z innymi artystami. Kasia często podkreśla, że jest perfekcjonistką. We wszystko co robi wkłada całą siebie. Wokalistka miała okazję występować na różnych festiwalach, między innymi na Festiwalu Woodstock, Blues na Świecie Festival, Earth Festival w Uniejowie i Festiwalu Rockowizna w Krakowie. Kasia Kowalska jako nastolatka przechodziła wyraźny okres buntu. Ogoliła wówczas głowę na wzór Sinead O’Connor, czyli… na łyso. Inną ciekawostką na temat artystki jest fakt, że uczestniczyła ona w ceremonii Ayahuasca w Brazylii. Ma na swoim koncie także występu w teledyskach do piosenek „Koziorożec” (Edyta Bartosiewicz), „Zoil” (Kasia Nosowska i Kazik Staszewski), „Prócz Ciebie nic” (Kayah i Krzysztof Kijański), „Wilk vs kot” (Hey). Ponadto wystąpiła w kilku spotach reklamowych, w tym zegarków Casio, banku Millenium i soków Fortuna. W 1995 roku Kasia wydała singiel „Zgubiony dom” promujący film „Awantura o Basię”. W 1996 roku reprezentowała Polskę w 41. Konkursie Piosenki Eurowizji. W tym samym roku nagrała piosenkę „Modlitwa Esmeraldy” do animowanego filmu Disneya „Dzwonnik z Notre-Dame”. W 1999 nagrała piosenkę „Chcę zatrzymać ten czas”, który pojawił się w reklamach napoju Coca-Cola. W 2000 roku Kasia odbyła podróż do USA, gdzie zagrała kilka koncertów dla amerykańskiej Polonii. Podczas koncertu charytatywnego „Wigilia u Prezydentowej” w 2001 roku wykonała w towarzystwie grupy Gospel utwór zespołu U2 pt. „I Still Haven’t Found What I’m Looking For”. W 2002 roku Kasia rozpoczęła koncerty dwóch ważnych dla niej artystów: Stinga i Roberta Planta. W 2003 wzięła udział w kampanii społecznej radia RMF FM mającej na celu walkę z piractwem. W 2010 roku podczas koncertu w studiu im. Agnieszki Osieckiej zaprezentowała własne interpretacje utworów Grzegorza Ciechowskiego. Kasia Kowalska wzięła udział w projekcie muzycznym Fundacji Niepodległości w 2013 roku. Wraz z zespołem Maleo Reggae Rockers nagrała utwory oddające hołd Żołnierzom Wyklętym. Teledysk do tytułowego utworu z płyty „Aya” nagrany został w 2016 roku na terenie Joshua Tree w południowo-wschodniej części Kalifornii w USA. W tym samym roku wideoklip zajął pierwsze miejsce w polskim plebiscycie do konkursu OGAE Video Contest 2016. Podczas 20. Przystanku Woodstock wystąpiła na scenie, między innymi obok Titusa z Acid Drinkers i Skubasa.

Kasia Kowalska – MTV Unplugged – bilety na koncerty w 2022/2023

Kasia Kowalska jest jedną z najpopularniejszych wokalistek i niekwestionowaną ikoną polskiej muzyki. W sezonie 2023/2024 artystka zachwyci nas magicznymi koncertami z serii „Kasia Kowalska - MTV Unplugged”. Koncerty są podsumowaniem jej 25-letniej działalności artystycznej i niepowtarzalną okazją, aby usłyszeć takie hity, jak „Antidotum”, „Pieprz i sól” i „Spowiedź” w akustycznej aranżacji. Kup bilety na koncert Kasi Kowalskiej i dołącz do grona osób, które wokalistka hipnotyzuje fenomenalnym głosem i niezwykłą muzyką!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.