Blog

Niespodzianka – spektakl komediowy Teatru Kamienica

Asia Tarasińska
Lubicie niespodzianki? Zaskakujące wydarzenia i upominki? Przecież to miłe, gdy ktoś zaskoczy Was prezentem wręczonym bez specjalnej okazji lub spontanicznie zabierze na krótką wycieczkę za miasto. Albo zorganizuje tajną imprezę, której będziecie gośćmi honorowymi. Niespodzianki są różne. Sprawdźcie, co oznacza niespodzianka dla bohaterów spektaklu komediowego z Teatru Kamienica w reżyserii Emiliana Kamińskiego. Czy ona zawsze oznacza coś przyjemnego?

Komedia teatralna „Niespodzianka”

Spektakl komediowy „Niespodzianka” wystawiono z okazji 10-lecia istnienia warszawskiego Teatru Kamienica. Sztukę wyreżyserował Emilian Kamiński na podstawie utworu „La surprise” Pierre’a Sauvil’a. W polskim teatrze znane są także inne sztuki tego autora – „Miłość i polityka” oraz „Szczególna propozycja”.

Niespodzianka” to historia aktorki i biznesmena, którzy są małżeństwem. Ona czuje się niespełniona, za to on realizuje swoje zawodowe cele z pełną satysfakcją. Mają firmę, która przynosi duże dochody, więc oboje na brak pieniędzy nie mogą narzekać. Jednak dobre zarobki okazują się niewystarczające, kiedy między dwojgiem ludzi zaczyna brakować uczucia. Kiedy główna bohaterka postanawia zmienić coś w swoim życiu, okazuje się, że jej mąż nie popiera nowych pomysłów. Mało tego – na jaw wychodzą jego niecne, nieprzyjazne zamiary.

W małżeńskich rozterkach i problemach uczestniczą też inni bohaterowie. Obok aktorki i biznesmena pojawi się biedny emeryt, wścibska kobieta popełniająca masę błędów językowych oraz przemądrzały student. Co wyniknie z tej niesamowitej mieszanki ludzkich charakterów?

Spektakl Teatru Kamienica nazywany jest arcykomedią. Obnaża współczesny stosunek do mówienia prawdy i daje możliwość zastanowienia się nad dzisiejszymi dylematami społecznymi. Ale wszystko z humorem i mnóstwem niespodzianek!

Emilian Kamiński – reżyser spektaklu „Niespodzianka”

Emilian Kamiński to reżyser spektaklu „Niespodzianka” oraz dyrektor Teatru Kamienica. Twórca jest również aktorem. Zagrał w popularnych i lubianych produkcjach. Szerszej publiczności doskonale znany jest z filmu „U Pana Boga w ogródku”, gdzie wcielił się w świadka koronnego Jerzego Bociana. Na małym ekranie pojawił się w serialu „Klan” oraz „M jak miłość”.

Emilian Kamiński pracuje nie tylko na scenie teatralnej i planie filmowym bądź serialowym. Jego głos towarzyszył zwłaszcza młodszym widzom podczas oglądania wielu bajek. Jako aktor dubbingowy wcielił się w Pumbę z „Króla Lwa”, kraba Sebastiana w „Małej Syrence”, świnkę-skarbonkę w „Toy Story” czy Pana Poszukiwacza w „Muminkach”.

Jako reżyser spektaklu „Niespodzianka” Emilian Kamiński postawił przed sobą trudne zadanie. Chciał, aby spektakl był jak najbliższy polskiej publiczności. Dlatego też zmienił imiona bohaterów oryginalnego utworu. Widzowie nie odczują, że sztuka została napisana po francusku, przez rodowitego paryżanina. Reżyser spektaklu komediowego doskonale wywiązał się ze swojego zadania i przepisał „Niespodziankę” na polskie realia.

W jednym z wywiadów Emilian Kamiński powiedział o „Niespodziance”: „To niezwykle współczesna sztuka wyrażająca mój pogląd na dzisiejszy świat. Widz znajdzie w niej wątki małżeńskie, socjalne, moralne i polityczne. Co wyniknie z niespodzianki, co z nią dalej zrobimy – okaże się”.

Obsada aktorska „Niespodzianki”

Emilian Kamiński do współtworzenia spektaklu „Niespodzianka” zaprosił kilku wspaniałych aktorów. Wystąpią przed Wami: Joanna Liszowska/ Paulina Holtz, Krystian Kukuła, Małgorzata Sadowska, Sambor Czarnota, Paweł Burczyk oraz Elżbieta Jarosik. Niektóre osoby z obsady doskonale znacie z innych spektakli, na które zaprasza Was Adria-Art. Paulina Holtz występuje również w spektaklu „Pani Pylińska i sekret Chopina”. Na Facebooku Teatru Kamienica aktorka zapraszała na spektakl Emiliana Kamińskiego takim krótkim opisem: „Morderstwo, miłość i niespodzianka”. Brzmi tajemniczo, prawda?. Elżbieta Jarosik bawi widzów w komedii „Boeing Boeing”. Kilka lat temu z pewnością spotkaliście się z Joanną Liszowską, która grała w spektaklu „Miłość w Saybrook”.

Bilety do teatru na „Niespodziankę”

Współczesny teatr porusza wiele problemów. Spektakle, które proponują nam twórcy potrafią bawić i uczyć jednocześnie. Czasem w krzywym zwierciadle pokazują rzeczywistość, dzięki czemu dostrzegamy wiele mankamentów życiowych wyborów i działań. Innym razem odnajdujemy w bohaterach przedstawienia swojego scenicznego bliźniaka. Jak będzie w przypadku „Niespodzianki” w reżyserii Emiliana Kamińskiego? Z kim się utożsamicie? Może zmieni się Wasze podejście do niespodzianek? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w teatrze już niebawem.

Bilety do teatru na najbliższy set spektakli „Niespodzianki” znajdziecie na stronie internetowej Adria-Art. Uwaga! Spektakl tylko dla dorosłych. Do zobaczenia na widowni!

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.