Spis treści:
Bartłomiej Topa – aktor komediowy
Bartłomiej Topa rzadko postrzegany jest jako aktor komediowy, chociaż komedię jako gatunek teatralno-filmowy, uwielbia. Jego kariera rozpoczęła się jeszcze przed ukończeniem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Najbardziej doceniane są role aktora w filmach Wojciecha Smarzowskiego. Bartłomiej Topa zagrał w produkcji „Wesele”, „Drogówka”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Dom zły” oraz „Kler”. Aktora mogliśmy oglądać kilka lat temu w filmie komediowym „Sztos 2” Olafa Lubaszenki, który był kontynuacją hitu z lat 90. W ostatnim czasie dał się poznać telewizyjnym widzom jako Piotr Serafin w serialu „Skazana”. Wcielał się w przyjaciela głównej bohaterki, którą zagrała Agata Kulesza.
Obecnie trwają zdjęcia do serialu „Powrót” z Bartłomiejem Topą w roli mężczyzny, który wrócił zza grobu. Okazuje się jednak, że niewiele osób przejęło się jego śmiercią. Czy swój niespodziewany powrót ogłosi światu? Twórcy nowego tytułu Canal+ określili produkcję jako czarną komedię.
Fenomenalna rola Bartłomieja Topy – serial Netflix „1670”
13 grudnia 2023 na platformie Netflix odbyła się premiera serialu „1670” w reżyserii Macieja Buchwalda oraz Kordiana Kądzieli. Przed publikacją pierwszego odcinka zastanawialiśmy się, czy polska szlachta podbije Netflixa? Dzisiaj już wiemy, że opanowała popularną platformę streamingową totalnie!
Wraz z akcją „1670” przenosimy się do wsi Adamczycha. Właścicielem mniejszej części miejscowości jest szlachcic Jan Paweł. Jego marzeniem jest zapisanie się w historii Polski, najpotężniejszego państwa na świecie. Pragnie sukcesu na wielką skalę. Dotąd powodziło mu się w życiu prywatnym, w pracy wykonywanej za niego przez innych, sąsiad nie denerwował tak bardzo jakby mógł. Czemu więc nie spróbować czegoś więcej?
Ten serial to historyczna satyra, opowieść z przymrużeniem oka, więc nie szukajcie tam faktów wprost z encyklopedii lub podręcznika. To nie kronika! Twórcom zależało, aby ukazać szlachtę w krzywym zwierciadle, przypomnieć o nierównościach społecznych. Z powodzeniem wtłoczyli współczesne słownictwo w historyczny kostium. Z pozoru wydaje się, że scenariusz to zlepek dziwnych elementów, które się ze sobą nie łączą. Bohaterowie brodzą w błocie ubrani w kontusze, jeżdżą konno, kłócą się z sąsiadami. To się ze sobą łączy. Jednak nasza uwaga szybko zostanie postawiona w stan gotowości, gdy usłyszymy o „chłopskiej wymianie Erasmus”. Nie zabrakło też sporu młodych postępowych mieszkańców z pokoleniem starszych tradycjonalistów.
Rola szlachcica Jana Pawła Adamczewskiego została powierzona Bartłomiejowi Topie. Aktor nie od razu przyjął propozycję pomysłodawców serialu. Chociaż kocha absurd i zachwycił się scenariuszem, wyczuł ryzyko. Czy publiczność podejmie dialog ze specyficznym humorem? Producenci zapewnili go jednak, że jest to wielokrotnie przemyślana formuła. Aż w końcu Bartłomiej Topa powiedział serialowe „tak”. Rola sarmaty Jana Pawła jest jedną z najbarwniejszych w jego karierze. W żonę szlachcica wciela się Katarzyna Herman.
Bartłomiej Topa w Adria Art – „Dobrze się kłamie”, „Ludzie inteligentni”, „Kolacja dla głupca”
Bartłomiej Topa to aktor doskonale znany publiczności Adria Art. Artysta gra w trzech topowych komediach teatralnych. Hitem wysuwającym się na prowadzenie w bogatym repertuarze spektakli jest tytuł „Dobrze się kłamie” w reżyserii Marcina Hycnara. Scenariusz przedstawienia jest oparty na filmie Paola Genovese „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Bartłomiej Topa wciela się w teatralnej realizacji w jednego z bohaterów wciągniętego w niebezpieczną grę. Wszystkie tajemnice skrywane przez przyjaciół w telefonach wyjdą tego wieczoru na jaw. Jaki sekret ujawni bohater Bartłomieja Topy?
Bartłomiej Topa gra także w spektaklu „Ludzie inteligentni” w reżyserii Olafa Lubaszenki. To historia kilku par, dla których spokój i stabilność w związku to zagrożenie, a nie powód do dumy. Gdy na horyzoncie nie ma żadnych problemów i konfliktów, zaczynają się martwić, czy ich miłość wciąż jest tak silna jak dawniej. Aktor występował również w komedii „Kolacja dla głupca” w reżyserii Cezarego Żaka. Wybrane osoby, którym nie powiodło się w życiu stają się obiektem kpin gospodarza przyjęcia. Szczegółowych informacji o spektaklach szukajcie w zakładce „Teatr”.
Komentarze