Blog

Komediowy talent Bartłomieja Topy. Co aktor pokazał w serialu „1670”?

Asia Tarasińska
Satyryczna produkcja „1670” w reżyserii Macieja Buchwalda oraz Kordiana Kądzieli to serialowy hit ostatnich tygodni. Nowy tytuł Netflixa z Bartłomiejem Topą w roli głównej bije rekordy oglądalności. Sarmaci, chłopi, rozpad, chaos, ambicje, sejmiki i rodzinno-sąsiedzkie waśnie. To dzięki postaci szlachcica Jana Pawła po raz kolejny odkryliśmy nowe możliwości aktorskie Bartłomieja Topy. Tym razem artysta pokazał swój komediowy potencjał. Zobaczcie jak przygotowywał się do roli szlachcica Jana Pawła.

Bartłomiej Topa – aktor komediowy

Bartłomiej Topa rzadko postrzegany jest jako aktor komediowy, chociaż komedię jako gatunek teatralno-filmowy, uwielbia. Jego kariera rozpoczęła się jeszcze przed ukończeniem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Najbardziej doceniane są role aktora w filmach Wojciecha Smarzowskiego. Bartłomiej Topa zagrał w produkcji „Wesele”, „Drogówka”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Dom zły” oraz „Kler”. Aktora mogliśmy oglądać kilka lat temu w filmie komediowym „Sztos 2” Olafa Lubaszenki, który był kontynuacją hitu z lat 90. W ostatnim czasie dał się poznać telewizyjnym widzom jako Piotr Serafin w serialu „Skazana”. Wcielał się w przyjaciela głównej bohaterki, którą zagrała Agata Kulesza.

Obecnie trwają zdjęcia do serialu „Powrót” z Bartłomiejem Topą w roli mężczyzny, który wrócił zza grobu. Okazuje się jednak, że niewiele osób przejęło się jego śmiercią. Czy swój niespodziewany powrót ogłosi światu? Twórcy nowego tytułu Canal+ określili produkcję jako czarną komedię.

 1670 komedia Bartlomiej Topa

Fenomenalna rola Bartłomieja Topy – serial Netflix „1670”

13 grudnia 2023 na platformie Netflix odbyła się premiera serialu „1670” w reżyserii Macieja Buchwalda oraz Kordiana Kądzieli. Przed publikacją pierwszego odcinka zastanawialiśmy się, czy polska szlachta podbije Netflixa? Dzisiaj już wiemy, że opanowała popularną platformę streamingową totalnie!

Wraz z akcją „1670” przenosimy się do wsi Adamczycha. Właścicielem mniejszej części miejscowości jest szlachcic Jan Paweł. Jego marzeniem jest zapisanie się w historii Polski, najpotężniejszego państwa na świecie. Pragnie sukcesu na wielką skalę. Dotąd powodziło mu się w życiu prywatnym, w pracy wykonywanej za niego przez innych, sąsiad nie denerwował tak bardzo jakby mógł. Czemu więc nie spróbować czegoś więcej?

Ten serial to historyczna satyra, opowieść z przymrużeniem oka, więc nie szukajcie tam faktów wprost z encyklopedii lub podręcznika. To nie kronika! Twórcom zależało, aby ukazać szlachtę w krzywym zwierciadle, przypomnieć o nierównościach społecznych. Z powodzeniem wtłoczyli współczesne słownictwo w historyczny kostium. Z pozoru wydaje się, że scenariusz to zlepek dziwnych elementów, które się ze sobą nie łączą. Bohaterowie brodzą w błocie ubrani w kontusze, jeżdżą konno, kłócą się z sąsiadami. To się ze sobą łączy. Jednak nasza uwaga szybko zostanie postawiona w stan gotowości, gdy usłyszymy o „chłopskiej wymianie Erasmus”. Nie zabrakło też sporu młodych postępowych mieszkańców z pokoleniem starszych tradycjonalistów.

Rola szlachcica Jana Pawła Adamczewskiego została powierzona Bartłomiejowi Topie. Aktor nie od razu przyjął propozycję pomysłodawców serialu. Chociaż kocha absurd i zachwycił się scenariuszem, wyczuł ryzyko. Czy publiczność podejmie dialog ze specyficznym humorem? Producenci zapewnili go jednak, że jest to wielokrotnie przemyślana formuła. Aż w końcu Bartłomiej Topa powiedział serialowe „tak”. Rola sarmaty Jana Pawła jest jedną z najbarwniejszych w jego karierze. W żonę szlachcica wciela się Katarzyna Herman.

Bartłomiej Topa w Adria Art – „Dobrze się kłamie”, „Ludzie inteligentni”, „Kolacja dla głupca”

Bartłomiej Topa to aktor doskonale znany publiczności Adria Art. Artysta gra w trzech topowych komediach teatralnych. Hitem wysuwającym się na prowadzenie w bogatym repertuarze spektakli jest tytuł „Dobrze się kłamie” w reżyserii Marcina Hycnara. Scenariusz przedstawienia jest oparty na filmie Paola Genovese „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Bartłomiej Topa wciela się w teatralnej realizacji w jednego z bohaterów wciągniętego w niebezpieczną grę. Wszystkie tajemnice skrywane przez przyjaciół w telefonach wyjdą tego wieczoru na jaw. Jaki sekret ujawni bohater Bartłomieja Topy?

Batlomiej Topa w serialu 1670

Bartłomiej Topa gra także w spektaklu „Ludzie inteligentni” w reżyserii Olafa Lubaszenki. To historia kilku par, dla których spokój i stabilność w związku to zagrożenie, a nie powód do dumy. Gdy na horyzoncie nie ma żadnych problemów i konfliktów, zaczynają się martwić, czy ich miłość wciąż jest tak silna jak dawniej. Aktor występował również w komedii „Kolacja dla głupca” w reżyserii Cezarego Żaka. Wybrane osoby, którym nie powiodło się w życiu stają się obiektem kpin gospodarza przyjęcia. Szczegółowych informacji o spektaklach szukajcie w zakładce „Teatr”.

Bilety

08.06.2024
16:00
G2A Arena Centrum Wystawienniczo - Kongresowe Woj. Podkarpackiego Jasionka, Rzeszów
08.06.2024
18:30
G2A Arena Centrum Wystawienniczo - Kongresowe Woj. Podkarpackiego Jasionka, Rzeszów
20.05.2024
19:00
Teatr Palladium Warszawa
21.05.2024
19:00
Teatr Palladium Warszawa
02.06.2024
18:00
Teatr Palladium Warszawa
15.06.2024
19:00
Teatr Palladium Warszawa
06.07.2024
19:00
Teatr Palladium Warszawa
07.07.2024
17:30
Teatr Palladium Warszawa
31.08.2024
19:00
Teatr Palladium Warszawa
22.09.2024
16:00
Teatr Palladium Warszawa
22.09.2024
18:30
Teatr Palladium Warszawa

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.