Blog

Chłopomania wciąż żywa? L.U.C. i Rebel Babel z muzyką do filmu Chłopi

Asia Tarasińska
Słownik Języka Polskiego wyjaśnia hasło „chłopomania” jako „przesadne i naiwne idealizowanie chłopów i życia na wsi”. Pod tym terminem kryje się także rozczarowanie życiem w mieście, chęć powrotu do natury i prostego życia. W ostatnim czasie pojawiło się wiele realizacji muzycznych oraz filmowych nawiązujących do historii, słowiańszczyzny, ludowości i folkloru polskiego. Twórcy filmu „Chłopi”, realizatorzy nowej adaptacji „Znachora” oraz autorzy przewrotnego serialu „1670” udowadniają, że ich zainteresowanie tematem nie ma w sobie nic z przesady, a najlepszym dowodem na to są entuzjastyczne reakcje publiczności.

Film „Chłopi” podbija serca widzów w Polsce i za granicą

Tytuł „Chłopi” wielu osobom kojarzy się z trudną do przebrnięcia lekturą szkolną autorstwa Władysława Reymonta. Jednak dzięki nowemu filmowi w reżyserii DK i Hugh Welchmanów wybrane wątki z czterotomowej powieści polskiego pisarza miały możliwość trafić do szerokiego grona odbiorców, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Podobnie jak w produkcji „Twój Vincent” na ekranie ożywają obrazy splatając się z historią zapisaną w scenariuszu. Miłośnicy malarstwa z łatwością rozpoznają obrazy takie jak „Babie lato”, „Bociany” i „Burzę” Józefa Chełmońskiego czy „Wschód słońca” Stanisława Masłowskiego. Nowy film „Chłopi” to barwna malarska animacja, która świetnie radzi sobie z dynamiką akcji, energicznymi ruchami bohaterów oraz zmianą pór roku. Główne role odegrali m.in. Mirosław Baka i Ewa Kasprzyk.

film chlopi

Koncerty L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra – muzyka do filmu „Chłopi”

Jednym z kluczowych elementów współtworzących świat postaci z nowego filmu „Chłopi” jest muzyka. Twórcą ścieżki dźwiękowej do produkcji jest kompozytor i producent muzyczny Łukasz Rostkowski, znany również jako L.U.C. Artysta doskonale połączył tradycyjne brzmienia z nowoczesnymi dźwiękami. Oprócz pracy na współczesnym instrumentarium w proces tworzenia włączył także autentyczne instrumenty ludowe. Jednym z najbardziej znanych utworów ze ścieżki dźwiękowej jest „Jesień – Tańcuj” wykonany wspólnie z innymi artystami. W piosence usłyszycie Kayah, zespół Dagadana i Tęgie Chłopy oraz Laboratorium Pieśni.

Z Adria Art macie wyjątkową i niepowtarzalną okazję usłyszeć muzykę do filmu „Chłopi” na żywo! Koncerty L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra to niezwykła muzyczna podróż do wsi Lipce. Wydarzeniu towarzyszy projekcja malowideł i krótkich animacji nawiązujących do kinowego hitu „Chłopi”.

Serial „1670” – sarmaci i chłopi na pierwszym planie. Bartek Topa w roli głównej

Chociaż głównym bohaterem serialu „1670” jest szlachcic Jan Paweł Adamczewski, to jednak chłopi są niezwykle istotnym bohaterem zbiorowym produkcji. Kilku z nich poznajemy z imienia i historii. Przed kamerą opowiadają o wykonywanej dla swojego pana pracy, dzieląc się zabawnymi anegdotami z życia w folwarku. Jednym z chłopów, którego poznajemy bliżej jest Maciej z Litwy, który przyjechał do wsi Adamczycha w ramach wymiany chłopskiej Erasmus. Jest nowym pomocnikiem kowala. Spodobała mu się córka sarmaty, u którego pracuje. Razem z Anielą rozmawiają o swojej sytuacji i ewentualnej przyszłości. W roli pomocnika Macieja wystąpił Kirył Pietruczuk.

W serialu „1670” ujawnił się także dodatkowy odcień komediowego talentu Bartłomieja Topy. Aktor wcielający się w Jana Pawła Adamczewskiego zastanawia się, dlaczego chłopi sąsiada i wroga Andrzeja uzyskują lepsze plony niż jego pracownicy. Okazuje się, że współwłaściciel wsi Adamczycha, płaci za pracę swoim chłopom, dlatego pracują oni efektywnie. Bartłomiej Topa jako najsłynniejszy Jan Paweł w dziejach Polski uczy swojego najstarszego syna, że musi kochać swoich chłopów, bo to oni pracują na jego sukces i dobytek.

Film „Znachor” – Leszek Lichota jako Antoni Kosiba i Rafał Wilczur

„Znachor” w reżyserii Jerzego Hoffmana to kultowa produkcja na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Role główne w filmie z lat 80. odegrali Jerzy Bińczycki oraz Anna Dymna. Na początku 2023 roku Netflix ogłosił, że pracuje nad nową adaptacją. Ta wieść poruszyła nie tylko świat filmowych twórców, ale także publiczność, która przez lata wiernie powracała do produkcji Hoffmana.

Reżyser nowej wersji, Michał Gazda, zmierzył się z prawdziwą legendą kina. Rolę Antoniego Kosiby vel Rafała Wilczura odegrał Leszek Lichota. Dziś, po kilku miesiącach od premiery, bez wahania możemy docenić kunszt aktora w zbudowaniu roli wielkiego profesora, który stracił pamięć. „Znachor” Netflixa to oprócz wielu precyzyjnie zbudowanych postaci z rodziny profesora Wilczura, hrabiów, chłopów i innych mieszkańców wsi, to także piękne zdjęcia pól, łąk i lasów. Część kadrów nagrano w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Oprócz bohatera zbudowanego na ekranie przez Leszka Lichotę warto zwrócić uwagę na postać chłopki Zośki odegranej przez Annę Szymańczyk. Co ciekawe tej bohaterki nie ma w książce. Kobiecie nie brak energii, miłości i ludowej mądrości przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Aktorka kreując Zośkę nie korzystała z charakteryzacji ani pomocy fryzjera.

Powieścią Tadeusza Dołęgi-Mostowicza zainteresował się również Jakub Roszkowski, reżyser i dramaturg, który od 2016 roku pełni funkcję kierownika literackiego w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego. W 2022 roku Jakub Roszkowski zaadaptował „Znachora” na scenę teatralną nadając przestrzeni i bohaterom nowego charakteru. Razem z zespołem aktorskim i zespołem twórców wkraczamy do świata pełnego neonowych kolorów i współczesnych dźwięków.

Repertuar wydarzeń 2024 – Lichota, Topa, koncerty L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra

Część artystów, o których wspomnieliśmy wyżej możecie zobaczyć w aktualnym repertuarze Adria Art. Koncerty L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra z muzyką do filmu „Chłopi” cieszą się ogromną popularnością wśród słuchaczy! To wszystko za sprawą precyzyjnego łączenia tradycji muzycznych ze współczesnymi brzmieniami. Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach muzycznych oraz bilety odnajdziecie w zakładce „Koncerty”.

Bartłomieja Topę i Leszka Lichotę możecie obejrzeć w spektaklach komediowych, które czekają na Was w zakładce „Teatr”. Bartek Topa występuje w kilku uwielbianych przez Was przedstawieniach. Zobaczycie go w obsadzie „Dobrze się kłamie”, „Ludzi inteligentnych” oraz „Kolacji dla głupca”. Leszek Lichota kreuje bohaterów na scenie w realizacji „Wiesz, że wiem” oraz „Testosteron”.

Bilety

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.