Blog

Jeremi Przybora i Kabaret Starszych Panów – kogo wciąż inspiruje?

Asia Tarasińska
Poezja, kabaret, muzyka, teatralna konwencja – czy da się to połączyć w jednym występie? Są twórcy, którzy nieustannie udowadniali, że dla chcącego nic trudnego. Trzeba być oryginalnym! Czy już wiecie o kim mowa? Dziś przypomnimy Wam fenomen Kabaretu Starszych Panów, którzy współtworzyli Jeremi Przybora oraz Jerzy Wasowski. Ich działalność artystyczna inspiruje kolejne pokolenia kabareciarzy i muzyków.

Jeremi Przybora - poeta, komediant, pisarz

Jeremi Przybora żył w latach 1915 – 2004. Urodził się w tym samym roku, co słynny malarz i reżyser teatralny Tadeusz Kantor. Jednak zainteresowania Jeremiego Przybory skupione były wokół poezji, aktorstwa kabaretowego, satyry i tworzenia piosenek, które są „dobre na wszystko”. Był mistrzem słowa pisanego. Jego utwory śpiewała Kalina Jędrusik, Hanna Banaszak, Wiesław Gołas, Barbara Krafftówna, Bohdan Łazuka oraz Wiesław Michnikowski.

Jeremi Przybora miał romans z Agnieszką Osiecką, choć dzieliła ich duża różnica wieku. Poznali się w 1964 roku w Studenckim Teatrze Satyryków. Pisali do siebie listy pełne miłości, pasji i namiętności.

agnieszka osiecka jeremi przybora

Kabaret Starszych Panów

W 1958 roku Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski stworzyli autorski kabaret o pomysłowej nazwie „Kabaret Starszych Panów”. Była to jednocześnie nazwa tandemu oraz tytuł kabaretowego programu telewizyjnego. W licznych artykułach o działalności artystów podkreśla się, że „stworzyli niepowtarzalny duet literacko-kompozytorski, który przez osiem lat sprawiał, że w porze emitowania ich przedstawień w Telewizji Polskiej pustoszały ulice”.

Jeremi Przybora pisał słowa i scenariusze występów, a Jerzy Wasowski komponował muzykę do tekstów kolegi. Podczas wieczorów kabaretowych nazywali siebie Starszy Pan A i Starszy Pan B. Na scenie obnażali zakłamanie konkretnych typów ludzi oraz absurdy świata, w którym przyszło im żyć.

Artystyczny duet zapraszał do programu różnych gości. Zupełnie tak, jak ma to miejsce we współczesnych telewizyjnych programach kabaretowych, w których uczestniczy Kabaret Moralnego Niepokoju czy Kabaret Młodych Panów.

Do jednej z najbardziej rozpoznawalnych piosenek z Kabaretu Starszych Panów z tekstem Jeremiego Przybory i muzyką Jerzego Wasowskiego należy ta, która rozpoczyna się od słów:

„Starsi panowie, starsi panowie,

Starsi panowie dwaj,

Już szron na głowie,

Już nie to zdrowie.

A w sercu – ciągle maj!”.

Przyznajcie się – kto z Was od razu zanucił ten utwór pod nosem?

Kogo inspiruje Jeremi Przybora i Kabaret Starszych Panów?

Jeremi Przybora i występy Kabaretu Starszych Panów wciąż inspirują! Kolejne pokolenia artystów nawiązują do ich rozwiązań scenicznych oraz konkretnych dzieł.

Andrzej Poniedzielski wraz z Adamem Opatowiczem zrealizowali spektakl muzyczny „Stacyjka Zdrój” inspirowany twórczością Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Premiera odbyła się w 2008 roku w warszawskim Teatrze Ateneum. Obaj współcześni twórcy byli zachwyceni formą i błyskotliwością topowych kabareciarzy XX wieku.

Magda Umer i Artur Andrus wykonali razem cover piosenki „Samokołysanka”, którą stworzyli założyciele Kabaretu Starszych Panów. Magda Umer i Artur Andrus występują razem na scenie podczas programu kabaretowego „Dużo kobiet, bo aż trzy”.

Wkrótce usłyszymy więcej piosenek Przybory i Kofty na koncercie Magdy Umer pt. „Wciąż się na coś czeka”.

Koncert „Piosenki to…?” – największe piosenki polskich autorów

Nieśmiertelne utwory Jeremiego Przybory będziecie mieli okazję usłyszeć podczas nostalgicznych koncertów „Piosenki to…? – Osiecka, Młynarski, Przybora, Kofta”. Chcecie powrócić do muzyki XX wieku? To wydarzenie muzyczne jest najlepszą okazją!

Najpiękniejsze piosenki Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego czy Jonasza Kofty zebrane podczas jednego wieczoru. Interpretacje starych przebojów rozbrzmiewają w nowoczesnych halach koncertowych. Ale kiedy zamkniecie oczy możecie przenieść się chociażby do lat 50. i 60. Usłyszycie muzykę towarzyszącą występom Kabaretu Starszych Panów.

Koncerty „Piosenki to…?” to także niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć znanych i lubianych aktorów w innej roli. Tym razem to ich głosy będą na pierwszym planie. Wykonają piosenki, w których odpowiednia interpretacja słów wiele zmienia w jego odbiorze.

magda umer koncerty wciaz sie na cos czeka

Muzyczne widowisko pełne sentymentów i wspomnień prowadzi Andrzej Poniedzielski.

Na koncertach możecie usłyszeć głosy: Katarzyny Dąbrowskiej, Joanny Trzepiecińskiej, Hanny Śleszyńskiej, Zbigniewa Zamachowskiego, Marcina Januszkiewicza, Jacka Wójckiego, Olgi Bończyk i wielu innych. Aktorzy śpiewają w różnych składach.

Bilety na koncerty oraz aktualny repertuar wydarzeń 2023 znajdziecie w zakładce „Koncerty”.

Bilety

02.06.2024
19:00
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia - sala koncertowa Katowice

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.