Neo-Nówka – co wydarzyło się przez dwadzieścia lat?
Kabaret Neo-Nówka został założony w 2000 roku we Wrocławiu. Przez ponad dwadzieścia lat bytności na scenie, został wielokrotnie nagradzany za swoją działalność kabaretową. Artyści otrzymali między innymi I Nagrodę na IX Mazurskim Lecie Kabaretowym „Mulatka” w Ełku w 2003 roku, a także I Nagrodę na XXVII Wieczorach Humoru i Satyry w Lidzbarku. Panowie uprawiają satyrę polityczna i społeczną, jednak robią to w swoim stylu. Cechuje ich naturalność i bezkompromisowość.
Z gracją i lekkością obśmiewają wszechogarniające nas absurdy.
Skład kabaretu zmieniał się przez dwadzieścia lat. W obecnym składzie występują: Radosław Bielecki – który jest w Neo-Nówce od początku 2008 roku, Michał Gawliński – najmłodszy w grupie, chociaż – jak mówią sami artyści – „cały czas mu się wydaje, że w końcu dogodni chłopaków”, oraz Roman Żurek – lider, autor tekstów i założyciel kabaretu. Tych trzech panów tworzy skecze, z których wiele urosło do rangi kultowych.
Można by naprawdę długo wymieniać kultowe skecze kabaretu Neo-Nówka, ale do tych najbardziej znanych z pewnością należą przygody słynnych państwa Paciaciaków i ich noc w namiocie. Nikt nie zapomni narzekania Luśki Paciaciakowej, dzięki któremu z mężem Mieczysławem nie zginęli pod kołami pociągu. Dużą popularnością w internecie cieszy się również skecz o Księdzu i Kościelnym, a także alternatywna wersja Teleexpressu – pokazująca wiadomości w skrajnie prawdziwej wersji. No i oczywiście „Niebo”, z którego pochodzi wyżej wymieniony tekst: „Bogu, wal do sznura”.
Dużą popularnością cieszył się ostatni program grupy, czyli „Żywot Mariana”, który był podróżą w głąb duszy statystycznego Polaka.
Neo-Nówka – „Niebo”
Wersji tego kultowego skeczu powstało chyba tyle, ile razy artyści z Neo-Nówki go grali. W tej odsłonie Radosław Bielecki wciela się w rolę Boga, Michał Gawliński jest skrybą, natomiast Roman Żurek odgrywa dwie role – św. Piotra i upitego Lucka, czyli Lucyfera. W nowszej wersji – z 2016 roku – pojawia się dyskusja o kutaczanie. A niezależnie od wersji skeczu – musi się koniecznie pojawić dialog o sznurze.
W nawiązaniu „Nieba” Neo-Nówki – ukazała się książka pod tytułem „Neo-Nówka. Schody do nieba”, czyli wywiad rzeka przeprowadzony z kabaretem przez Krzysztofa Pyzię.
Opisano w nim kulisy powstania kultowego skeczu „Niebo”, informacje o kreowaniu postaci Wandzi czy państwa Paciaciaków, a także najlepsze skecze Neo-Nówki w wersji do przeczytania.
Neo-Nówka – dwudziestolecie kabaretu i bilety na kabarety
W tym roku Neo-Nówka będzie świętować swoje dwudziestolecie. Lista miast, w których wystąpi Kabaret Neo-Nówka robi wrażenie. Jubileuszowe występy będzie można zobaczyć m.in. w Łodzi, Ostródzie, Giżycku, Bydgoszczy i wielu innych. Jak nietrudno obliczyć – formalnie dwudziestolecie powinno odbyć się w zeszłym roku. Jednak ze względu na sytuację pandemiczną związaną z koronawirusem – koncert nie mógł się odbyć.
Jubileuszowe występy z okazji 20-lecia kabaretu Neo-Nówka będą wielkim wydarzeniem – o ile nie największym w historii grupy.
W końcu dwudziestolecie działalności to nie byle jaka okazja do świętowania! Na scenie zobaczymy zarówno nowe, jak i kultowe skecze. Pojawią się postaci takie jak Bogu i Lucek, Wandzia, państwo Paciaciakowie. Zespołowi, jak zawsze będzie towarzyszył znakomity zespół Żarówki, który zadba o idealnie dopasowaną do skeczów oprawę muzyczną.
To bez wątpienia będą wyjątkowe urodziny w Neo-Nówkowym stylu – będzie o życiowych trudnościach z humorem, o wadach i ludzkich przywarach, ale i o polityce z przymrużeniem oka. Czegoś takiego jeszcze nie było i już nie będzie. Po blisko 12 miesiącach zamknięcia, przyda się nam wszystkim spora dawka niesztampowego humoru i rozrywki, które są gwarantowane!
„Tradycje polskie” - nowe skecze Kabaretu Neo-Nówka
grupa Neo-Nówka przygotowała w 2023 roku nowy program pełen skeczy, które dotkną tego, co nietykalne - polskich tradycji. Co z tego wyniknie? Czy obejdzie sie bez kontrowersji? O tym wszystkim przekonamy sie już wkrótce w programie „Tradycje polskie”!
Komentarze