IRA

Bio

Podobnie jak Lady Pank czy Budka Suflera, IRA zalicza się do ścisłej czołówki polskiego rocka. Artur Gadowski i jego koledzy z zespołu odebrali wiele nagród i wyróżnień, a najlepsze dopiero przed nimi.

Grupa IRA (łac. ira ‘gniew’) powstała w 1987 roku w Radomiu z inicjatywy Jakuba Płucisza. Zespół na początku skupiał się na hard rocku i łagodniejszej odmianie heavy metalu. Pierwszy album, wydany w 1989 roku – „IRA” – nie wystarczył, by zdobyć serca słuchaczy. Dopiero kolejne płyty – „Mój dom” i „1993 rok” – osiągnęły łącznie nakład kilku tysięcy sztuk, co dla grupy oznaczało dołączenie do czołówki polskiego rocka.

IRA w swojej karierze może pochwalić się supportowaniem największych światowych gwiazd podczas ich tras po Polsce. Zespół występował trzykrotnie podczas festiwalu w Jarocinie, na przystanku Woodstock i Festiwalu Odjazdu. Supportowali również Aerosmith w 1996 roku oraz hardrockową grupę Def Leppard siedem lat później.

Koncerty legendarnej grupy IRA

Latem 2021 roku mieliśmy okazję zobaczyć zespół na żywo podczas koncertów z trasy „IRA – The Best Of”, na której zespół zaprezentował swoje największe hity.

W sezonie koncertowym 2021/2022, zespół wyrusza w nową trasę pt. „IRA Akustycznie”. Wraz z gościnnym udziałem kwartetu smyczkowego i wyjątkowymi aranżacjami w wykonaniu Jacka Piskorza, grupa pokaże swoją bardziej liryczną stronę.

IRA - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.