Elbląg
Elbląg - repertuar i bilety na wydarzenia

Brak wyników wyszukiwania.
Elbląg - sale widowiskowe
Elbląg jest studwudziestotysięcznym miastem położonym w województwie warmińsko-mazurskim. Prawa miejskie miejscowość uzyskała w 1246 roku. Najbardziej znane jako miasto portowe – w XIV i XV wieku był ważnym punktem przeładunkowym. Ciekawostkę może stanowić również fakt, że jest to najniżej położone miasto w Polsce – wysokość wynosi pomiędzy 1,8 metra poniżej poziomu morza do 92 metrów nad poziomem morza.
Nie można także zapominać o tym, że Elbląg dał Polsce wiele wspaniałych sław – są to choćby podróżnik i prezenter Wojciech Cejrowski, aktorskie rodzeństwo – Marcin i Paweł Chochlew, raper VNM, a także znani bracia bliźniacy – Maciej i Marcin Zacharzewscy.
Elbląg to jednak nie tylko piękna historia i wspaniałe zabytki. Stolica Zalewu Wiślanego (jak jest często nazywane) ma bardzo bogatą ofertę kulturalną, z której elblążanie i elblążanki ochoczo korzystają. Najchętniej wybierane są najlepsze występy kabaretowe, doskonałe koncerty czy świetne spektakle teatralne.
Sceny teatralne w Elblągu - spektakle komediowe i historia
Elbląg dysponuje wspaniałą sceną, na której organizowane są niezwykłe wydarzenia teatralne. Jednym z nich jest Teatr im. Aleksandra Sewruka. Jego geneza ściśle związane są z długą historią teatralną obszaru Żuław, który, mimo germanizacji, kultywował tradycje teatralne już od XVI wieku. Wtedy to gimnazjum miejskie wystawiło swój pierwszy spektakl – „Acolastus”, dzieło rektora Wilhelma Gnapheusa w 1536 roku, zaspokajając w pewnym sensie potrzebę teatralną miasta. W kolejnych dekadach miasto zaczęło przyciągać niemieckich i angielskich komediantów, którzy często występowali również na dworze króla Zygmunta III Wazy. Początkowe przedstawienia miały miejsce prawdopodobnie w staromiejskim Dworze Artusa. W 1607 roku aktorzy z londyńskiego Glob Theater przybyli do Elbląga, co dało okazję mieszkańcom miasta do zapoznania się z dziełami Williama Szekspira, takimi jak „Kupiec wenecki” i „Wieczór trzech króli”. Mimo wielu trudności wynikających z wojen i zmian politycznych, pierwszy zawodowy Teatr Miejski został otwarty dopiero w 1846 roku. Podczas II wojny światowej teatr stał się narzędziem propagandy, faworyzując niemieckojęzycznych autorów. Po wojnie, na skutek dominacji Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, teatr elbląski przeżywał trudne czasy. Jednak w 1975 roku, na prośbę mieszkańców, Teatr Dramatyczny został założony, przywracając miastu ważne miejsce w krajobrazie kulturalnym regionu.
Sale w Elblągu
Inną miejscówką, gdzie odbywają się wydarzenia teatralne, ale też kabaretowe czy muzyczne jest Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Mimo, że przyjęło swoją obecną nazwę dopiero w 2009 roku, działalność tego miejsca rozpoczęła się już w latach 60. XX wieku jako Elbląski Dom Kultury. W Centrum Spotkań Europejskich Światowid organizowane są różnorodne wydarzenia, takie jak pikniki, imprezy plenerowe, festiwale, projekcje filmowe oraz targi. Dodatkowo, placówka oferuje wynajem sprzętu nagłośnieniowego, sal, zadaszeń i scen. Obiekt ten dysponuje różnymi przestrzeniami, w których odbywają się spektakle i eventy. Wśród dostępnych sal znajdują się sale kinowo-koncertowe, studyjne, sportowo-wystawiennicze oraz teatralne, co pozwala na organizację różnorodnych wydarzeń o różnych skalach i charakterze.
Festiwale w Elblągu
Choć wśród elbląskiej oferty kulturalnej typowych festiwali nie znajdziemy, to jednak można zawsze wybrać się na Dni Elbląga, Święto Chleba czy Świąteczne spotkania z Elblągiem. Wszystkie te wydarzenia są pełne nie tylko jednoczącej mieszkanki i mieszkańców energii, ale także fantastycznych koncertów muzycznych.
Dodatkowo, Centrum Spotkań Europejskich Światowid, dbając o rozwój młodego i tego nieco starszego pokolenia, regularnie wystawia kultowe baśnie Hansa Christiana Andersena.
Koncerty w Elblągu
Elblążanie i elblążanki mogą także poszczycić się wspaniałą Halą Widowiskowo-Sportową MOSIR. Uroczyste otwarcie tej miejscówki odbyło się 1 lutego 2007 roku. Hala jest w pełni profesjonalnym obiektem eventowo-sportowym – płyta boiska ma imponujące wymiary 29,5m x 54,5m, a nacisk punktowy na niej wynosi 150kg na 10cm x 10cm. Hala może jednocześnie pomieścić 2 422 widzów, z jedną z trybun, która jest składana, a jednocześnie służy jako scena o szerokości 29m, głębokości 8m, o wysokości 14m i dodatkowych 4m przy wysokości 4,5m. Istnieje także możliwość ustawienia od 1500 do 1700 krzeseł na płycie boiska, co zależy od konfiguracji systemu nagłośnienia. Obiekt jest w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami i zostały w nim zainstalowane 2 platformy oraz toalety dostosowane do ich potrzeb. Elbląski MOSIR jest wyposażony w sprzęt umożliwiający organizację różnych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. W Hali Sportowo-Widowiskowej swoje rozgrywki prowadzą dwa czołowe kluby piłki ręcznej z Elbląga - Start Elbląg i Wójcik Meble.
Inną koncertową destynacją jest Klub Mjazzga. to wyjątkowe miejsce na mapie rozrywkowej miasta, szczególnie cenione przez miłośników kulturalnych i muzycznych wydarzeń. To przestrzeń, gdzie można delektować się doskonałą muzyką na żywo i spędzać czas w niepowtarzalnym klimacie. Klub słynie z organizacji atrakcyjnych eventów muzycznych i widowisk kulturalnych, które stale zyskują na popularności. Budynek Klubu Mjazzga jest doskonale przygotowany do organizacji różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Jego niepowtarzalny charakter, precyzyjnie zaprojektowane wnętrze oraz organizowane fascynujące eventy sprawiają, że jest to miejsce, które warto odwiedzić.
Kabarety w Elblągu
Elbląg może się pochwalić żywą sceną kabaretową, ponieważ miasto, niczym magnes, przyciąga regularnie do miasta najwybitniejszych kabareciarzy i komików z całego kraju. Jeśli pragniesz dodatkowo uprzyjemnić swoje wieczory, zapraszamy do zapoznania się z naszym repertuarem i zarezerwowania biletów na niezapomniane wydarzenia!

Voucher
Szukasz pomysłu na prezent idealny? Podaruj najbliższym piękne chwile na wydarzeniu, które spodoba im się najbardziej!
Za kulisami
Zobacz też
Wydarzenia:
Varius Manx & Kasia Stankiewicz 90'/35VIII Festiwal Muzyka w Willi Blumwego: Jesień IVKabaret Moralnego Niepokoju - Normalne to to nie jestWyjątkowy prezentBerek, czyli upiór w moherzeSztuka i seks, czyli Peggy GuggenheimGoło i WesołoFestiwal New Start New Stars: Koncert Organowy Karola MossakowskiegoNerwica natręctwEwelina Flinta - MariposaHappysad Inaczej 2026 - 25 lat zespołuNadziejaPikantniKabaret Chyba - Rodzina to jest siła!Michał Bajor - Piosenki, które lubięPINK FLOYD Tribute (The Echoes Project)Między ŁóżkamiKlaps! 50 twarzy GreyaGrupa MoCarta wśród gwiazdŁobaszewska & Nowak - Piosenki o ludziach z dusząArtyści:
Fabian KocięckiAndrzej KłakPiotr JanuszKatarzyna PakosińskaPiotr ZeltJan EnglertKatarzyna PtasińskaDominika KryszczyńskaMaciej MikołajczykRadosław PazuraHanna ŚleszyńskaKasia KowalskaKrzysztof CugowskiKamil PrubanMateusz ZiółkoVarius ManxJulia ChatysJakub ZającMietek SzcześniakJowita BudnikSale:
Oświęcimskie Centrum KulturyTeatr Kwadrat w WarszawieGarnizon Sztuki w WarszawieOpera i Filharmonia Podlaska w BiałymstokuSala Ziemi w PoznaniuMiejski Ośrodek Kultury w ZawierciuKlub Wytwórnia w ŁodziTeatr im. Juliusza Słowackiego w KrakowieMiejski Dom Kultury w Zduńskiej WoliImpart Centrum we WrocławiuAula Collegium Polonicum w SłubicachSala Widowiskowa Zespołu „Mazowsze”Lubuski Teatr w Zielonej GórzeAula Auditorium Maximum w OlsztynieCentrum Kultury 105 w KoszalinieO nas
Adria Art - Twój przewodnik w świecie kultury i rozrywki. Tworzymy przestrzeń, w której kultura i rozrywka są dostępne dla każdego. Nasze wydarzenia organizujemy z dbałością o każdy szczegół, od A do Z, aby Twoje doświadczenie było niepowtarzalne!
Poznajmy się
.jpg)

