Andrzej Seweryn

Bio

Nie ma chyba w Polsce drugiego aktora, który mógłby się popisać tak wielkim dorobkiem teatralnym i filmowym. Przez Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego i Zbigniewa Zapasiewicza został w 1990 uznany za jednego z trzech największych polskich aktorów dramatycznych po 1965 (obok Piotra Fronczewskiego i Wojciecha Pszoniaka).

Andrzej Seweryn urodził się w 1946 roku w miejscowości Heilbronn w Niemczech jako dziecko deportowanych tam Polaków. W wieku 10 lat ojciec opuścił dom, w wyniku czego Andrzej Seweryn pozostał sam z matką, żyjąc w skromnych warunkach. To nie przeszkodziło aktorowi w ukończeniu w 1968 roku PWST w Warszawie i rozpoczęciu kariery teatralnej oraz filmowej.

Pierwszą okazją do zaprezentowania swoich zdolności aktor otrzymał u Andrzeja Wajdy, u którego wcielił się w postać Maksa Bauma w filmie Ziemia obiecana. W ten sposób rozpoczęła się współpraca dwóch wielkich twórców, m.in. przy filmach Bez znieczulenia oraz w Dyrygencie. Ten ostatni film stał się asumptem dla wyjazdu obu mistrzów teatralnych do Paryża. Tam w 1980 roku zastał ich stan wojenny, w wyniku którego Andrzej Seweryn pozostał we Francji na stałe. W 1993 roku został przyjęty jako aktor do jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie – Comédie-Française. W ten sposób Andrzej Seweryn stał się trzecim cudzoziemcem w historii teatru, który dołączył do zespołu. Teatr Comédie-Française działa nieprzerwanie od 1680 roku. Andrzej Seweryn wrócił na stałe do Polski dopiero w 2010 roku.

Andrzej Seweryn i William Szekspir – wielka miłość

Aktor wielokrotnie wcielał się w postaci z dramatów największego anglosaskiego autora – Williama Szekspira. Andrzej Seweryn wcielał się m.in. w Klaudiusza z Hamleta, Shylocka z Kupca weneckiego, tytułowego Koriolana, Ryszarda III i wielu innych. Owocem wieloletnich doświadczeń jest monodram Andrzej Seweryn - Z humorem wokół Szekspira, podczas którego Andrzej Seweryn opowiada o pracy z wymagającymi utworami angielskiego mistrza, angażując w to swój wielki warsztat aktorski.

Andrzej Seweryn - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.