Bieżące zmiany w repertuarze - kliknij i dowiedz się więcej.
Artysta

Andrzej Seweryn

Bio

Nie ma chyba w Polsce drugiego aktora, który mógłby się popisać tak wielkim dorobkiem teatralnym i filmowym. Przez Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego i Zbigniewa Zapasiewicza został w 1990 uznany za jednego z trzech największych polskich aktorów dramatycznych po 1965 (obok Piotra Fronczewskiego i Wojciecha Pszoniaka).

Andrzej Seweryn urodził się w 1946 roku w miejscowości Heilbronn w Niemczech jako dziecko deportowanych tam Polaków. W wieku 10 lat ojciec opuścił dom, w wyniku czego Andrzej Seweryn pozostał sam z matką, żyjąc w skromnych warunkach. To nie przeszkodziło aktorowi w ukończeniu w 1968 roku PWST w Warszawie i rozpoczęciu kariery teatralnej oraz filmowej.

Pierwszą okazją do zaprezentowania swoich zdolności aktor otrzymał u Andrzeja Wajdy, u którego wcielił się w postać Maksa Bauma w filmie Ziemia obiecana. W ten sposób rozpoczęła się współpraca dwóch wielkich twórców, m.in. przy filmach Bez znieczulenia oraz w Dyrygencie. Ten ostatni film stał się asumptem dla wyjazdu obu mistrzów teatralnych do Paryża. Tam w 1980 roku zastał ich stan wojenny, w wyniku którego Andrzej Seweryn pozostał we Francji na stałe. W 1993 roku został przyjęty jako aktor do jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie – Comédie-Française. W ten sposób Andrzej Seweryn stał się trzecim cudzoziemcem w historii teatru, który dołączył do zespołu. Teatr Comédie-Française działa nieprzerwanie od 1680 roku. Andrzej Seweryn wrócił na stałe do Polski dopiero w 2010 roku.

Andrzej Seweryn i William Szekspir – wielka miłość

Aktor wielokrotnie wcielał się w postaci z dramatów największego anglosaskiego autora – Williama Szekspira. Andrzej Seweryn wcielał się m.in. w Klaudiusza z Hamleta, Shylocka z Kupca weneckiego, tytułowego Koriolana, Ryszarda III i wielu innych. Owocem wieloletnich doświadczeń jest monodram Wokół Szekspira, podczas którego Andrzej Seweryn opowiada o pracy z wymagającymi utworami angielskiego mistrza, angażując w to swój wielki warsztat aktorski.

Bilety do teatru, na koncerty i kabarety

Adria Art to największy organizator wydarzeń kulturalnych w Polsce. Na naszej stronie kupisz bilety online na koncerty ulubionych artystów, spektakle teatralne z gwiazdami, występy kabaretowe i stand-upowe. Sprawdź repertuar naszych wydarzeń – na pewno znajdziesz coś dla siebie! Współpracujemy z salami, teatrami i estradami koncertowymi nawet w niewielkich miejscowościach. Na naszych wydarzeniach możesz oklaskiwać gwiazdy krajowego oraz światowego formatu w każdym regionie i województwie w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Dzięki Adria Art zaznasz niesamowitych emocji i zobaczysz na żywo wyjątkowe imprezy i eventy kulturalne.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.