Bilety

Bytom - repertuar i bilety na wydarzenia

Bilety

Dobrze się kłamie

Kwiatkowska, Sokołowska i Topa w najsłynniejszej historii ostatnich lat

  • Bytomskie Centrum Kultury, Bytom
  • 29.11.2024

Nadzieja

  • Bytomskie Centrum Kultury, Bytom
  • 14.12.2024

Wstyd - komedia "Teściowie" w wersji teatralnej

  • Bytomskie Centrum Kultury, Bytom
  • 19.01.2025

Berek, czyli upiór w moherze

Spektakl Teatru Gudejko

  • Bytomskie Centrum Kultury, Bytom
  • 16.02.2025

Dobrze się kłamie

Kwiatkowska, Sokołowska i Topa w najsłynniejszej historii ostatnich lat

Kinowy hit na deskach teatru. „Dobrze się kłamie” to astronomicznie zabawny spektakl o skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Kto z przyjaciół ma...

Zobacz więcej

Nadzieja

NadziejaCzy można w jeden wieczór przygotować kolację, wyjść za mąż, pogodzić się z rodzicami i ukryć fakt, że właśnie zaczęło...

Zobacz więcej

Wstyd - komedia "Teściowie" w wersji teatralnej

„Wstyd” – komedia, która zmienia zasady gry! Jesteście gotowi zmierzyć się z rodzinnymi tajemnicami w rytmie weselnych szlagierów? Razem...

Zobacz więcej

Berek, czyli upiór w moherze

Spektakl Teatru Gudejko

Zwariowana komedia o pokonywaniu różnic i wzajemnym zrozumieniu. Jak potoczą się losy nietypowych sąsiadów – staroświeckiej Anny i młodego Pawła,...

Zobacz więcej

Bytom to miasto w województwie śląskim, jedno z najstarszych historycznego Górnego Śląska. Chociaż kojarzy się z kopalniami węgla, hutami żelaza oraz przemysłem, może zaskoczyć ciekawymi zabytkami, bogatą ofertą kulturalną i zielonymi zakątkami. Warto odwiedzić część nazywaną Starym Miastem, która ma ponad 750 lat. Wciąż działa tutaj Górnośląska Kolej Wąskotorowa będąca ekscytującą atrakcją turystyczną. Jednym z symboli miasta jest wieża wyciągowa szybu Krystyna, która była kiedyś częścią zlikwidowanej Kopalni Węgla Kamiennego Szombierki.

Bytom – teatr, spektakle, festiwale, bilety, repertuar

Bytom słynie przede wszystkim z inicjatyw związanych z nurtem teatru tańca. To tutaj w 1991 roku powstał Śląski Teatr Tańca, którego inicjatorem i współzałożycielem był Jacek Łumiński. Jego programy stanowiły harmonijną mieszankę nowoczesnych form choreograficznych z polskim folklorem i tradycją żydowską. To połączenie różnych form i źródeł ruchu ukształtowało niepowtarzalny styl grupy. Zespół tworzący Śląski Teatr Tańca pracował nad spektaklami tanecznymi, organizował warsztaty propagujące idee tańca współczesnego, zajmował się edukacją kolejnych pokoleń, a także działalnością impresaryjną. Teatr współpracował z renomowanymi instytucjami artystycznymi na świecie, prowadząc również inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności. Niestety, w 2013 roku władze miasta zadecydowały o likwidacji Śląskiego Teatru Tańca.

Jacek Łumiński był także inicjatorem powstania Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Jest to oddział Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Studia na kierunku „aktor teatru tańca” można podejmować od 2007 roku.

Od 2014 roku działa w Bytomiu Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, który ma swoją siedzibę w byłej Cechowni Kopalni Węgla Kamiennego. Od 2019 roku z instytucją związana jest Anna Piotrowska, choreografka, tancerka i pedagożka. Odpowiada ona za działalność artystyczną zespołu.

W Bytomiu odbywają się także inne wydarzenia teatralne, znajdziecie je w bogatym repertuarze spektakli.

Bytomskie Centrum Kultury – spektakle, koncerty, kabarety

Bytomskie Centrum Kultury propaguje kulturę dawną i współczesną poprzez organizowanie różnorodnych aktywności artystycznych, społecznych oraz edukacyjnych. Każda grupa wiekowa może odnaleźć ciekawe wydarzenia w ofercie tej instytucji. Od lat działają tu osoby doskonale znające potrzeby lokalnej społeczności. Podejmują one współpracę projektową ze specjalistami w wielu dziedzinach, co wpływa na jakość organizowanych spotkań, warsztatów, przedstawień oraz pokazów filmowych.

BECEK, bo tak powszechnie mówią mieszkańcy Bytomia na to miejsce, ma długą historię. Tam, gdzie dzisiaj organizowane są wydarzenia kulturalne, stał niegdyś gmach Bractwa Strzeleckiego. Przez lata budynek przeszedł kilka remontów. Za obecny wygląd Centrum Kultury odpowiada rewitalizacja ukończona w 2019 roku.

Na deskach Bytomskiego Centrum Kultury grano największe komediowe hity teatralne! Wśród wielu tytułów w repertuarze znalazł się spektakl „Między łóżkami”, „Nerwica natręctw” oraz „Goło i Wesoło”. Scena BECEK-u jest również dostosowana do organizacji koncertów i kabaretów.

Instytucje kultury w Bytomiu

W Bytomiu działa szereg instytucji kultury, które warto odwiedzić. Oprócz Bytomskiego Centrum Kultury warto zapoznać się z ofertą Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika”, w którym obejrzycie starannie przygotowane i opracowane kuratorsko wystawy malarskie, fotograficzne, instalacje oraz rzeźby. W Muzeum Górnośląskim warto zapoznać się z wystawami stałymi, których tytuły wskazują na tematykę zbiorów: „Galeria Malarstwa Polskiego”, „Z życia ludu śląskiego XIX-XX wieku”, „Przyroda Górnego Śląska” oraz „Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu”. Wielbicielom zabytków z burzliwą historią polecamy wizytę w Pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach. Jego budowa zaczęła się w 1812 roku i trwała 5 lat. Od tego czasu pałac był kilkukrotnie przebudowywany, także z powodów pożarów oraz zniszczeń po II wojnie światowej.

Koncerty w Bytomiu – repertuar, bilety

Opera Śląska w Bytomiu to bardzo ważne miejsce na muzycznej mapie Polski. Przyjmuje się, że początek jej działalności przypada na 14 czerwca 1945 roku, kiedy wystawiono „Halkę” Stanisława Moniuszki. Twórcą tego miejsca był Adam Didur, który szczycił się wybitnym basowym głosem. Siedzibą Opery jest budynek dawnego Teatru Miejskiego.

Od 1920 roku działa tutaj Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom”. Okres świetności grupy przypada na lata 80. XX wieku.

Co czeka na Was w repertuarze koncertów w Bytomiu? Czołowe polskie zespoły i muzycy młodego pokolenia tworzący oryginalne kompozycje. Wiecznie żywe przeboje, które dla części z Was będą muzycznym powrotem do lat młodości, covery, nowe aranżacje topowych piosenek i najnowsze hity podbijające takie platformy jak YouTube czy Spotify!

Kabarety w Bytomiu – repertuar, bilety

Występy kabaretowe stanowią prawdziwą perełkę wśród rozrywek. Te niezwykłe widowiska, pełne szalonych skeczy, dowcipów i improwizowanych sytuacji, przyciągają tłumy widzów oczekujących dobrej zabawy. Artyści serwują publiczności zaskakujące teksty, przerysowane scenki z codziennego życia i błyskotliwe pointy, które nie tylko rozśmieszają, ale także na długo pozostają w pamięci. W skeczach nie brakuje komentarzy do aktualnych wydarzeń politycznych i społecznych. Występy kabaretowe przyciągają różne pokolenia widzów.

W Bytomiu często występują znane postacie polskiego kabaretu. Swoje nowe programy i najgłośniejsze skecze prezentował tutaj, chociażby Kabaret Młodych Panów oraz Kabaret Smile, zapewniając rozrywkę na najwyższym poziomie. Wizyta na spektaklu kabaretowym daje szansę na osobiste spotkanie z ulubionymi artystami, co dla wielu fanów stanowi niezapomniane przeżycie. Aktualny repertuar występów topowych zespołów czeka na Was w zakładce „Kabarety” wraz z najważniejszymi informacjami.

Artyści związani z Bytomiem

W Bytomiu urodziło się wielu znanych i cenionych polskich artystów z różnych dziedzin! Piotr Żurawski to aktor, który po raz pierwszy na ekranie pojawił się w produkcji „Jutro idziemy do kina” Michała Kwiecińskiego obok Mateusza Damięckiego i Daniela Olbrychskiego. Największą rozpoznawalność przyniosła mu rola w serialu „Czas honoru”. Jest bratem Michała Żurawskiego, który zagrał w polskiej filmowej wersji hitu „Dobrze się kłamie”. Pozostając w aktorskim kręgu, należy również wspomnieć, że Bytom to miasto urodzenia Marka Kality oraz Joanny Orleańskiej. Marek Kalita to wybitny polski aktor, reżyser i scenograf, od 1999 roku stale współpracujący z Krzysztofem Warlikowskim. Widzowie pokochali go w roli lekarza w popularnym serialu „Na Wspólnej”. Joanna Orleańska to aktorka i prezenterka znana głównie z takich produkcji telewizyjnych jak „Złotopolscy”, „Szpilki na Giewoncie” czy „Świat według Kiepskich”.

Z górnośląskim miastem związany jest również Bogdan Olewicz, autor piosenek i dziennikarz współpracujący głównie z zespołem Perfect, Lady Pank oraz Urszulą. To właśnie on napisał słowa do wybitnych utworów takich jak „Nie płacz Ewka”, „Autobiografia”, „Na co komu dziś” czy „Rysa na szkle”.

Bytom to rodzinne miasto Mariusza Kałamagi, artysty kabaretowego, satyryka, stand-upera, komentatora i prezentera, który przez dwanaście lat był liderem kabaretu Łowcy.B. W programie „Ale jazda!” wystąpił w skeczu razem z Katarzyną Skrzynecką i Markiem Kaliszukiem.

Honorowym obywatelem miasta jest Wiesław Ochman, śpiewak operowy, który z Bytomiem związany był muzycznie przez wiele lat. Najpierw uczył się tutaj śpiewu u Marii Szłapak, następnie występował na deskach Opery Śląskiej. Wiesław Ochman jest dziadkiem Krystiana Ochmana, młodego muzyka odnoszącego sukcesu w Polsce i za granicą.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.