Adam Ferency

Bio

Jeden z najbardziej znanych polskich aktorów teatralnych i filmowych, ale także lektor i reżyser teatralny. Fani i fanki mogą podziwiać jego kreacje aktorskie już od niemal pięćdziesięciu lat, a na koncie Adama Ferencego jest ponad sto ról w filmach i serialach oraz niezliczoną ilość wcieleń dubbingowych oraz lektorskich.

Adam Ferency urodził się 5 października 1951 roku w Warszawie. Najpierw ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Rejtana, a potem skierował swoje kroki na Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w rodzinnym mieście, którą skończył w 1976 roku. Debiutował w tym samym roku rolą milicjanta w pierwszym odcinku produkcji „07 zgłoś się”. Także w 1976 roku zagrał w filmach „Zdjęcia próbne” i „Niedzielne dzieci”.

Wśród jego bogatej filmografii można znaleźć kreacje w takich filmach i serialach, jak: „Polskie drogi” – gdzie wystąpił jako Lutek, „Zmiennicy” – jako milicjant Borkowski, „Akcja pod Arsenałem” jako Heniek Ostrowski czy „Ogniem i mieczem” – jako Islam III Gierej, a także „Fuks” jako biznesmen Tadeusz Bagiński. Niemałą sympatię widzów i widzek sprzed szklanych ekranów zdobył jako kamerdyner Konrad w „Niani”. Nie można także zapominać o dubbingowych rolach Adama Ferencego.

Wśród tych najbardziej kultowych można znaleźć lorda Farquaada z „Shreka”, Wallace’go z „Wallace i Gromit: Golenie owiec” czy Ultrona z „Avengers: Czas Ultrona”.

Adam Ferency „Sprzedawcą życzeń”? Monodram Jacka Cygana

Adam Ferency – wciela się w bohatera monodramu Jacka Cygana i udowadnia, że składanie życzeń może przynosić zyski. Układanie pięknych słów uczynił sensem swojego życia i sposobem na pozyskiwanie środków. Jak to się skończy? Sprawdź, wybierając się na „Sprzedawcę życzeń”.

Adam Ferency - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.