Marian Opania

Bio

Marian Opania to artysta, który żyje sztuką w całym tego słowa znaczeniu. Aktor filmowy, teatralny i kabaretowy, a w wolnym czasie – rzeźbiarz. Od prawie 60 lat nieprzerwanie występuje i zachwyca polską publiczność.

Urodził się 1 lutego 1943 w Puławach. Rok później, w trakcie powstania warszawskiego, Marian Opania stracił ojca. W 1960 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Puławach, a następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie ukończył PWST w 1964 roku. Pierwszym debiutem filmowym aktora była rola w filmie „Miłość dwudziestolatków” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Występował także w wielu produkcjach serialowych, np. „Na dobre i na złe”.

We wczesnych latach Marian Opania pracował w teatrach: Klasycznym, Studio, Kwadrat i Komedia. Od 1981 aktor związany jest z Teatrem Ateneum im. Stefana Jaracza, na którego deskach występuje do dziś. Aktor współpracował także z innymi teatrami, m.in. z Teatrem Polonia przy spektaklu „Pan Jowialski”.

Marian Opania – aktor, który lubi śpiewać

Marian Opania znany jest szerokiej publiczności także jako artysta kabaretowy i śpiewak. Często występuje w towarzystwie Wiktora Zborowskiego, śpiewa piosenki kabaretowe i nie tylko. W 2015 roku na polskim rynku fonograficznym ukazała się płyta Mariana Opanii pt. „Cohen – Nohavica”, na której wykonuje utwory ww. artystów. Płyta prezentowana była w formie recitali koncertowych „Opania – Cohen – Nohavica: Miłości pachniesz deszczem”.

Marian Opania - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.