Piotr Machalica

Bio

Występował w kinie, teatrze i na estradzie. Piotr Machalica grał dla publiczności blisko 40 lat. To postać, która nieustannie budziła silne emocje wśród widzów. Aktor zmarł 14 grudnia 2020 roku.

Debiutował w 1979 roku jako mnich w filmie Rycerz. Dwa lata później zdobył dyplom warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Na stałe jest związany ze sceną Teatru Powszechnego w Warszawie. Piotr Machalica był także cenionym wykonawcą piosenki aktorskiej. Jego specjalnością stały się utwory Okudżawy i Brassensa. Aktor nagrał cztery płyty solowe – ostatnia, wydana w 2019 roku, poświęcona była twórczości Młynarskiego.

Przez 12 lat Piotr Machalica pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie.

Charakterystyczny głos aktora często wykorzystywany był także w dubbingu – m.in. w Opowieściach z Narnii, Kurczaku Małym czy Garfieldzie 2.

Piotr Machalica dla swoich mistrzów

Machalica przez lata swojej artystcznej działalności stał się jedną z gwiazd widowiska muzycznego Osiecka, Młynarski, Przybora. To koncert wyreżyserowany w całości przez zmarłego Andrzeja Strzeleckiego. Swoisty hołd oddany jego mistrzom – Agnieszce Osieckiej, Wojciechowi Młynarskiemu i Jeremiemu Przyborze. Na scenie występują między innymi Katarzyna Dąbrowska, Marcin Januszkiewicz i Hanna Śleszyńska. To prawdziwa muzyczna uczta.

Aktor grał też w spektaklu Czworo do poprawki – to komedia o dwóch parach. Jedna dopiero zaczyna wspólne życie, druga po wielu wspólnych latach przechodzi kryzys. Spotykają się w jednym pensjonacie. Na scenie m.in. Katarzyna Herman.

Aktor zmarł 14 grudnia 2020 roku.


Piotr Machalica - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.