Jerzy Bończak

Bio

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich aktorów. Na scenie jest od niemal pięćdziesięciu lat. Ma na swoim koncie wiele wybitnych wcieleń w klasykach takich, jak „Miś”, „Alternatywy 4” czy „Psy”.

Jerzy Bończak, urodził się 29 lipca 1949 roku w Bieżuniu. Ukończył studia na PWST w Warszawie w 1971 roku. Bezpośrednio po nich, rozpoczął swoją karierę aktorską w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, gdzie spędził jeden rok. Następnie, w 1972 roku, dołączył do Teatru Rozmaitości w Warszawie, gdzie pozostał przez całe dziesięć lat. Współpracował także z Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie oraz warszawskimi Teatrem Nowym czy Teatrem Kwadrat.

Jerzy Bończak – kultowe role: „Miś”, „Alternatywy 4”

Bończak zaliczył swój debiut filmowy w 1974 roku w filmie kryminalnym „Zapis zbrodni”. W tym samym roku, zagrał w obyczajówce dla młodzieży zatytułowanej „Koniec wakacji”. Jego kariera jest pełna osiągnięć, a on sam cieszy się ogromnym uznaniem w polskim świecie aktorskim. Bończak ma na swoim koncie wiele wybitnych ról w filmach, takich jak „Miś”, „Alternatywy 4”, „Psy”, „Ogniem i mieczem”, „Nic śmiesznego” czy „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. W uznaniu za swoje osiągnięcia w dziedzinie sztuki aktorskiej i teatru, Jerzy Bończak został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi w 1986 roku.

Rok 1980 stał się punktem zwrotnym w karierze Jerzego Bończaka. Wtedy to zdobył uznanie jako aktor grając w kultowym serialu „Kariera Nikodema Dyzmy” w reżyserii Jana Rybkowskiego i Marka Nowickiego, gdzie wcielił się w postać sekretarza Dyzmy. W tym samym roku, otrzymał angaż do filmu „Miś” w reżyserii Stanisława Barei, a trzy lata później pojawił się w kolejnym sukcesie Barei, czyli „Alternatywach 4”.

Jerzy Bończak w komedii teatralnej „Petarda”

W naszym repertuarze mamy spektakl, dzięki któremu będziecie mogli poznać Jerzego Bończaka w roli reżysera. Przedstawienie „Petarda” to fantastyczna, pełna śmiechu komedia, która trzyma w napięciu do ostatniej chwili! Na scenie pojawi się istna plejada polskich gwiazd – wystąpią między innymi Anna Korcz, Marek Kaliszuk, Lesław Żurek czy Jacek Kopczyński.  

Jerzy Bończak - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.