Zbigniew Waleryś

Bio

Zbigniew Waleryś zajmuje się aktorstwem od 1977 roku. Chociaż jego przygoda z aktorstwem rozpoczęła się w teatrze, szybko mogliśmy zobaczyć go również na dużym ekranie. Publiczność niezwykle wysoko oceniła jego występy w produkcjach „Papusza”, „Kler”, „Pianista”, „Rojst” czy „Wołyń”.

Zbigniew Waleryś pochodzi z Wąsosza. Urodził się w 1957 roku. Aktorski talent szlifował pod okiem profesjonalistów w Teatrze Polskim we Wrocławiu. To w nim ukończył w 1979 roku Studium Aktorskie. Obok jego ról w „Quo Vadis” i „Weselu” pojawiły się inne, zaskakujące kreacje. W latach 80. Zbigniew Waleryś zagrał w filmach „Sezon na bażanty” (1985) oraz „Pusta Klatka” (1987). Po 2000 roku aktor zaczął się wcielać w role, które zagwarantowały mu większą rozpoznawalność.

Wystąpił m.in. w filmach „Pianista” (2002), „Papusza” (2013), „Body/Ciało” (2015), „Wołyń” (2016), „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” (2017), „Kler” (2018), „Listy do M. 5” (2022) i „Ostatnia wieczerza” (2022). Jako aktor serialowy Zbigniew Waleryś pokazał się już w 1988 roku („Na kłopoty… Bednarski”). W 2008 zagrał w słynnym serialu „Czas honoru”, a rok później w „Sprawiedliwych”. Najnowszymi postaciami, w które wciela się Waleryś są Samuel z „Korony królów”, Shulman z „1983”, Bryński z „Rojst”, Jacek Marski z „Pierwszej miłości” i Walery Pytka z produkcji „Erynie”. W 2012 roku użyczył głosu postaci Ludwika w animowanym filmie „Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł”.

Na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu zadebiutował w 1977 roku. Przez kolejne dwa lata aktor był z nim związany, by później występować w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze, Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatrze Dramatycznym w Legnicy (to miasto aktor darzy szczególnym sentymentem), czy Teatrze Polskim w Poznaniu. Pojawiał się także w spektaklach Teatru Telewizji, na przykład w „Śledztwie” (1997) i „Transatlantyku” (1984).

Za rolę w filmie „Papusza” aktor otrzymał cztery nagrody indywidualne. Ponadto jest zdobywcą nagrody za role w spektaklach teatralnych „Zabijanie Gomułki” oraz „Łemko”. Z kolei na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valadolid otrzymał nagrodę „Best Actor”. Jest posiadaczem „Złotej Iglicy”, nagrody za rolę w spektaklu „Józef i Maria” i wielu innych.

Zbigniew Waleryś w teatrze – bilety na spektakle

Dla widzów ceniących aktorskie umiejętności Zbigniewa Walerysia mamy dobrą wiadomość! Aktora można zobaczyć w spektaklu „Na zdrowie”. Ta komedia twórców znanego „Dobrze się kłamie” zachwyca niebanalnym humorem i znakomitą obsadą. W spektaklu wyreżyserowanym przez Marcina Hycnara, podczas eleganckiej kolacji goście spotykają się, by świętować awans zawodowy gospodarza. Szybko okaże się jednak, że uwagę towarzystwa skupią zupełnie inne tematy… Czyje sekrety wyjdą na jaw? Jakie miejsce w tym wszystkim zajmują zwykłe ludzkie emocje – zazdrość, miłość i namiętność? Dowiedz się, rezerwując bilety na spektakl „Na zdrowie” – komedię jedyną w swoim rodzaju!

Zbigniew Waleryś - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.